JORDAN RUDESS – 2014 – Explorations

01. Explorations for Keyboard and Orchestra: First Movement (10:12)
02. Explorations for Keyboard and Orchestra: Second Movement (6:53)
03. Explorations for Keyboard and Orchestra: Third Movement (8:47)
04. Screaming Head (7:06)
05. Shouri Now (2:42)
06. The Untouchable Truth (4:36)
07. Over the Edge (6:15)
08. A Pledge to You (3:11)


Rok wydania: 2014
Wydawca: Jordan Rudess
http://www.jordanrudess.com/


Jeśli kto zagląda „w Internety”, a ciekawy dokonań muzyków, nie tylko w ich macierzystych formacjach, mógł spodziewać się co nastąpi… Jordan Rudess, skory był do ukłonów w stronę muzyki klasycznej. Świadczyło o tym nie tylko zaangażowanie w projekty i działalność poza macierzystą formacją… Explorations – album, który ukazał się obecnie, skomponowany kilka lat temu grany był na żywo w Ameryce Południowej. Prawdopodobnie symfoniczny tribute-album polskich filharmoników, zwrócił uwagę klawiszowca – a ten chcąc podjąć współpracę z ludźmi o horyzontach nieograniczonych jedynie formułą klasycznego grania, skontaktował się z Sinfonietta Consonsus.

Krążek, który usmażyli razem – klawiszowiec Dream Theater i rezydujący w Gdańsku artyści, to muzyka która powinna spodobać się szerszemu gronu odbiorców. Naturalnym jest, że sięgnie po nią każdy fan progmetalowych mistrzów – choćby z ciekawości. Polecę ją jednakże sympatykom soundtracków. Bowiem kolejne utwory które zostały zagrane przez tytułowe klawisze i orkiestrę, przynoszą pewną paletę doznań, która charakterystyczna jest dla muzyki filmowej. Mamy tutaj bardzo plastyczne i sugestywne motywy, które przywodzą na myśl albo sytuacje z czarnobiałych filmów, albo starych opowieści animowanych. Przeplatają się one z jazzowymi miniaturami, gdzie instrumenty dęte, potrafią skutecznie odwrócić uwagę od uderzeń orkiestry czy też galopującego pianina. A same partie trąbek i saksofonów, potrafią w miły sposób zapędzić się w rejony latynoskie.
W to wszystko Jordan Rudess subtelnie przemycił nieco fxów granych na swoim Ipadzie (i tu śledzący jego karierę również nie powinni być zaskoczeni).
I owszem pojawia się kilka motywów, które niczym deja vu zabrzmią w głowach fanów Dream Theater.

„Explarations for Keyboard and Orchestra”, to płyta bardzo przyjemna dla odbiorcy. Sporo się na niej dzieje, ale nie przytłacza. Być może wrażliwość kompozytora, mimo usilnego ustawienia się na klasyczne tory, na zawsze pozostanie w pewnych rockowych ramach… Tak czy inaczej, tej muzyki słucha się z przyjemnością zarówno w pełnym skupieniu, jak i jako tło. Polecam nie tylko słuchaczom o otwartych głowach. Coś mi mówi, że ta płyta ma szansę trafić „pod strzechy”.

Piotr Spyra

Dodaj komentarz