RPWL – 2024 – True Live Crime

1.Victim of Desire (9:14)
2.Red Rose (6:03)
3.A Cold Spring Day in ’22 (6:26)
4.Life in a Cage (6:51)
5.King of the World (13:16)
6.Another Life Beyond Control (8:18)
7.A New World (9:54)
8.Silenced (9:36)
9.Unchain the Earth (7:18)
10.Hole in the Sky: Pt. 1: Fly (6:54)
11.The Shadow (6:25)
12.Roses (7:34)

Rok wydania: 2024
Wydawca: Gentle Art of Music


RPWL często  nagrywa albumy koncertowe.  W chwili obecnej ma ich już 9 w swojej obszernej dyskografii, a więc o jeden od albumów studyjnych. Ten najnowszy „True Live Crime”, jest pokłosiem ubiegłorocznej, bardzo udanej płyty studyjnej „Crime Scene”. Płytę promowała obszerna trasa koncertowa. Nie zabrakło oczywiście koncertów w naszym kraju (nasza relacja: https://www.rockarea.pl/relacje/2023-04-14-rpwl-piekary-slaskie-ok-andaluzja/).

Świetnym pomysłem tego wydawnictwa jest okładkowa grafika, z zaznaczonymi punktami na mapie Europy i zdjęciami, niczym z miejsc zbrodni seryjnego mordercy.  Miejscem w którym „schwytano” naszego „zbrodniarza”, był holenderski Klub Boerderij w Zoetermeer pod Hagą. Wydarzenie to miał miejsce 27 października 2023 roku,  a już  12 kwietnia tego roku, winowajcę udało się wpakować do „pudła”.

Pudła podwójnego, gdyż jest to album dwupłytowy,  tak jak i koncerty składały się właśnie z dwóch części. Pierwszą część stanowi zagrany w całości na żywo materiał dowodowy – „Crime Scene”. Materiał na żywo zagrany został jednak w bardziej rozbudowanych, dłuższych wersjach niż na płycie studyjnej. Druga część koncertu, to przegląd starszych dokonań, będącym swoistym, koncertowym The Best of zespołu.  Płytę zamyka bez wątpienia największy przebój Bawarczyków, oczywiście „Roses”. Wydaje mi się, że polska publiczność lepiej śpiewała podczas koncertów niż holenderska, wraz z Yogi Langiem refren tego utworu.

Mimo, że tym razem koncert nie został nagrany w Polsce, jak miało to miejsce w przypadku „A Show Beyond Man and Time” z 2013 roku, to i tak może być postrzegany jako świetna koncertowa pamiątka. Tym bardziej, że już wkrótce nadarzy się kolejna okazja, żeby zobaczyć RPWL na żywo, bowiem już we wrześniu zespół wystąpi kolejny raz w naszym kraju, tym razem odwiedzając: Zabrze, Poznań, Warszawę i Lublin.

Marek Toma

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *