RIVERSIDE – 2008 – Schizophrenic Prayer Ep.

1. Schizophrenic Prayer (album version) (4:19)
2. Rainbow Trip (6:06) 3. Behind The Eyelids (6:11)
4. Rapid Eye Movement (12:37)
5. Schizophrenic Prayer (remix) (3:34)

Rok wydania: 2008
Wydawca: Mystic


Najnowsza propozycja naszej rodzimej gwiazdy Riverside, czyli Ep. „Shizophrenic Prayer” to pozycja obowiązkowa dla fanów zespołu oraz forma ciekawostki dla wszystkich pozostałych. Płyta swoiste podsumowanie i uzupełnienie ostatniego albumu grupy oraz zamknięcie trylogii.

Na wydawnictwie znalazły się znane z ostatniego albumu grupy utwory, tytułowy (w dwóch wersjach) oraz poddany gruntownej przeróbce „Behind the Eylids”. Ciekawie prezentuje się niemal transowy „Rainbow Trip”. Najlepiej, bez cienia wątpliwości, wypada trwający ponad dwanaście minut, instrumentalny „Rapid Eye Movement”. Ta kompozycja to prawdziwa gratka dla zwolenników progresywnych dźwięków. Charakterystyczna dla zespołu nieco duszna atmosfera utworu w połączeniu z pojawiającymi się delikatnymi gitarami oraz dźwiękami pianina i klawiszy nadają mu wyjątkowego klimatu. Sporo tu zabawy dźwiękiem, rożnych przeszkadzajek, które pojawiają się w tle (z charakterystycznym sykiem, który powtarzany cyklicznie nadał tej kompozycji dodatkowego niepokojącego klimatu). Najmniej udany jest zamykający krążek remix utworu tytułowego. Wszystko byłoby o.k. gdyby nie nachalny rytm kojarzący się raczej z muzyką do tańca.

Gdy wybrzmiały ostatnie dźwięki zawarte na tym krążku naszła mnie pewna refleksja. W jakim kierunku podąży zespół? Co pokaże nam na swoim kolejnym albumie? Wydaje się, że formuła w której się obracają zaczyna się wyczerpywać a kolejna płyta może być niezwykle istotna dla zespołu. Trzymam kciuki i liczę na porcję powalających dźwięków.

8/10

Piotr Michalski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *