RASCAL – 2023 – Lost Beyond Reason

1. Approaching the Storm
2. Trapped Within the Lightning
3. The faster the better
4. Running Out of Air
5. Prelude to Violence
6. Born to Kill
7. Lost Beyond Reason
8. Conquest
9. Slow Burner
10. Soldiers of Hell
11. Into the Night

Rok wydania: 2023
Wydawca: Ossuary Records


Ossuary Records należy się jakaś nagroda za krzewienie w narodzie kultury heavy metalu. Co i rusz zaskakują kolejnym wydawnictwem, udowadniając rodakom, że polska scena nie tylko black i death metalem stoi!

RASCAL, bo o nich, choć może bardziej o ich płycie „Lost Beyond Reason” mowa to kolejny zespół, który łoi muzę aż miło! Na swoim debiutanckim krążku (wcześniej było EP „Headed Towards Destruction”) panowie zaprezentowali pełną ekspresji miksturę speed i heavy metalu z kapitalnymi partiami gitar i porządnym wokalem!

Po krótkim intro w postaci „Approaching the Storm” muzycy rozpędzają się i gnają do przodu, zachowując przy tym odpowiedni poziom chwytliwości muzyki. Jest dynamicznie, ale i melodyjnie a wokalista Kacper Pędziszewski, który pasowałby do Blind Guardian, odnajduje się w takiej stylistyce znakomicie. Potrafi śpiewać z chrypką, w wyższych rejestrach, ale i czystym, nieco niższym głosem. Nie jest też dla niego problemem growl (o tak, growl tego pana jest świetny). Mniej więcej w połowie, po akustycznym przerywniku w postaci  „Prelude to Violence” rozpoczyna się nieco mniej speed metalowa cześć płyty. Tutaj wyróżniłbym tytułowy „Lost Beyond Reason” z zapadającym w pamięci refrenem i mniej drapieżnymi wokalami. Wspomniałem o growlach, te pojawiają się w „Conquest” (genialne solo) oraz „Soldiers of Hell”, który pomimo brutalnych wokali jest chyba najbardziej przebojowym fragmentem tego wydawnictwa.

Na koniec crème de la crème. Gitarzyści, To co wyprawiają na tej płycie to mistrzostwo świata. Jestem pod ogromnym wrażeniem partii tego instrumentu, a pomysłów na solówki mogą im pozazdrościć najwięksi w gatunku!

„Lost Beyond Reason” to znakomita muza opatrzona znakomitą okładką! Dawid Boldys, jej autor, wykonał kawał niesamowitej roboty. Całość po prostu na światowym poziomie i koniec!

8,5/10

Piotr Michalski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *