QUEEN – 2012 – Hungarian Rhapsody: Queen Live in Budapest ’86

queen - budapest

1. One Vision
2. Tie Your Mother Down
3. In the Lap of the Gods…Revisited
4. Seven Seas of Rhye
5. Tear It Up
6. A Kind of Magic
7. Under Pressure
8. Who Wants to Live Forever
9. I Want to Break Free
10. Guitar Solo
11. Now I’m Here
12. Love of My Life
13. Tavaszi szél vizet áraszt
14. Is This the World We Created?
15. Tutti Frutti
16. Bohemian Rhapsody
17. Hammer to Fall
18. Crazy Little Thing Called Love
19. Radio Ga Ga
20. We Will Rock You
21. Friends Will Be Friends
22.We Are the Champions
23.God Save the Queen

Bonus: Dokument „A Magic Year”

Rok wydanias: 2012
Wydawca: Universal Music
http://www.queenonline.com/


W ciągu ostatnich dni łezka zakręciła mi się w oku co najmniej kilka razy. Do redakcji trafił wydany po raz pierwszy na DVD (i Bluray) zapis legendarnego koncertu grupy Queen, który odbył się w 1986 r. Budapeszcie. Był to występ niezwykły z co najmniej kilu powodów:
– był to pierwszy stadionowy koncert uznanego zespołu w kraju po drugiej stronie żelaznej kurtyny,
– na budapesztańskim stadionie zgromadziło się ponad 80000 fanów,
– występ odbywał się na niespotykanych rozmiarów scenie,
– był to spektakl w ramach „Magic Tour” – ostatniej trasy zespołu!

Nie będę rozpisywał się na temat muzyki, która się tu znalazła. Tytuły mówią same za siebie. Znalazło się tu to co najlepsze w Queen a że zespól w swej historii nagrał wiele hitów to fakt z którym dyskutować nie można! Budapesztański koncert grupy to jeden z przykładów jaką niezwykłą sceniczną maszyną był Queen. Freddie Mercury w wyśmienitej formie, niesamowity showman i wokalista, który radził sobie z każdym dźwiękiem a do tego trójka jego kompanów czyli ekspresyjny Roger Taylor, mistrz gitary (a był samoukiem) Brian May i zawsze schowany nieco z tyłu John Deacon. Oczywiście nikt nie może zaprzeczyć, że to właśnie wokalista zespołu był mistrzem ceremonii, ale to właśnie cały kwartet tworzył na oczach tysięcy widzów historię i działał niczym tryby szwajcarskiego zegarka.

Widać jak bardzo spragnieni zespołu byli fani ze wschodniej Europy. Tysiące osób czekało na takie wydarzenie a w zamian otrzymali najwyższych lotów spektakl. Jest w nim wszystko – charakterystyczne (czasem nieco kontrowersyjne) zachowania Freddiego, zabawa z publicznością i zaśpiewany po węgiersku fragment ludowej piosenki: „Tavaszi szél vizet áraszt” (potrafi ktoś to wypowiedzieć?;-) ). Na koniec nie zabrakło koronacji Freddiego, która odbywała się przy dźwiękach „God Save the Queen”.

Część koncertową uzupełniają interesujące przerywniki w postaci filmików nakręconych w trakcie pobytu grupy w stolicy Węgier. Jest między innymi słynny fragment, w którym Freddie płynąc łodzią wzdłuż Dunaju interesuje się węgierskim parlamentem pytając ile ma pokoi i czy jest na sprzedaż. Jest też gokartowy wyścig Rogera Taylora. Jako bonus dodano dokument „A Magic Year” z którego dowiadujemy się co nieco o kulisach powstawania albumu oraz o współpracy przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu „Highlander” (w Polsce Niesmiertelny”). Ciekawostką i jednocześnie symbolem tamtych dni jest… wszędobylski papieros. Jak się dobrze przyjrzycie to niemal każdy wywiad i spora ilość umieszczonych filmów odbywa się w mgiełce papierosowego dymku – dziś nie do pomyślenia – w latach 80-ych standard.

„Magic Tour” było wydarzeniem bezprecedensowym w historii rocka. Queen grali jedynie koncerty stadionowe z finałem w Knebworth Park w Stevenage (Wielka Brytania) gdzie, jak się potem okazało, ostatni występ zespołu z Freddiem Mercury obejrzało około 150000 fanów! Niestety rok później (najprawdopodobniej jesienią 1987 roku) wokalista dowiedział się, że jest chory na AIDS a po czterech latach, skazanej na porażkę, walki zmarł w swoim domu w Garden Lodge w Londynie.

Pozostała muzyka, nieprawdopodobne płyty studyjne i zapisy koncertów jak ten z Budapesztu. Wspaniały koncert Queen w jedynym akceptowalnym składzie!

Z reguły nie stawiam ocen za wydawnictwa koncertowe ale tym razem robię wyjątek – „Hungarian Rhapsody: Queen Live in Budapest ’86” to klasyka, którą musi posiadać w swoim zbiorze każdy kto nazywa siebie fanem rocka!

10/10

Piotr Michalski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *