PUZZLE – 2015 – Puzzle

1. Wiosenna – 06:45
2. Fragile illusion – 04:20
3. Heja ho! – 04:19
4. Cuda się zdarzają – 03:39
5. Puzzle – 02:57
6. Jedną z dróg – 04:58
7. Dance into the groove – 02:53
8. Małe domki – 04:16
9. Na jednej z wielu gwiazd – 03:03
10. Slaap kindje, slaap – 04:51
11. Mało siebie – 07:02

Rok wydania: 2015
Wydawca: Lynx Music
http://www.lynxmusic.pl/index.php/component/muscol/P/120-puzzle/253-puzzle


W muzycznym sklepie LYNXA pojawiły się PUZZLE. Pewnie wielu pomyśli – co to za informacja? Przecież są dostępne tam już od dawna, a mianowicie od 2011 roku (wówczas ukazała się płyta Millenium pod takim właśnie tytułem). Teraz jednak ukazały się całkiem nowe PUZZLE. Jedenaście elementów, które zawierają, formują zupełnie inny obrazek od puzzli należących do ekipy Ryszarda Kramarskiego. Obrazek całkiem inny, ale bez wątpienia równie intrygujący.

Tą muzyczną układankę tworzy sekstet złożony z muzycznych indywidualności: Karolina Teernstra – wokal (śpiewa praktycznie od dziecka, w swoim cv wpisany udział w popularnym programie „Od przedszkola do Opola”, bycie wokalistką blues-rockowego Rapax, występ w równie popularnym programie „Szansa na Sukces” i kolejne zespoły: Dreadrock, Przystanek na Żądanie, Green Street Project oraz So Flow), Marta Mołodyńska – instrumenty klawiszowe (kompozytorka, aranżerka, nauczycielka gry na fortepianie, związana nicią współpracy z zespołami Latające Talerze, Artephino Trio, mająca na koncie wiele koncertów zagranicznych), Piotr Płonka – gitara (to jeden z tych, który tworzył także wyżej wymienione puzzle grupy Millenium, gitarzysta tegoż zespołu, jak również formacji Kulturka, a także muzyk sesyjny: Dominika Kurdziel, Renaty Przemyk, Zbigniewa Wodeckiego, Sztywny Pal Azji…), Piotr „Mazur” Mazurkiewicz – gitara basowa (znany również z gry w grupie Millenium na płytach: „Millenium”, „Vocanda” i „Reincarnations”). Współpracował również z takimi muzykami jak Artur Malik, Atma Anur, Ryszard Styła…), Tomek Drabik – saksofon (uczestniczył w wielu projektach muzycznych – m.in.: Dreadrock, Dj Carloss Da Silva, Kraków Street Band, z którym osiągnął sukces w programie rozrywkowym Must Be The Music), Sławek Puka – perkusja (na co dzień muzyk sesyjny. Ma na koncie współpracę m.in. z Moniką Brodką, Renatą Przemyk czy TSA).

Jak widać w układanie tych puzzli bawią się praktycznie sami zawodowcy, co ma kolosalny wpływ na kwestie muzyczne, brzmi to bowiem naprawdę bardzo profesjonalnie. To co możemy tutaj usłyszeć, jest pewnie jakąś wypadkową upodobań wyżej wymienionych osobowości. I chociaż wydawcą jest LYNX, a w składzie znaleźli się muzycy związani w jakiś sposób z Millenium, muzyka ta ma jednak mało wspólnego z progresywną estetyką. Jest to taka swoista mieszanka popu i rocka, okraszona dużą dawką jazzowych smaczków, zwiewnych chilloutowych klimatów , a czasem także funkowej energii. Na muzyczną aurę duży wpływ ma brzmienie saksofonu Tomka Drabika.
Mocnym punktem wydawnictwa bez wątpienia są teksty, tak pięknie wyśpiewane przez Karolinę Teernstra. Ukazują i piętnują niedoskonałość otaczającej nas rzeczywistości, przepełnione są jednak dużą dawką optymizmu („Mamy ciasne ulice, ale lubię po nich biegać…”) Wokalistka śpiewa w większości po polsku, za wyjątkiem dwóch kompozycji angielskojęzycznych: „Fragile illusion” i „Dance into the groove”. Znalazła się tutaj również niezwykle sympatyczna kołysanka „Slaap kindje, slaap” wykonana w języku holenderskim.
Najmocniejszymi punktami tej płyty, są chyba waśnie te nastrojowe, pełne liryzmu piosenki, chociażby takie jak ta ostatnia – „Malo Ciebie”. Można dzięki niej nieco spowolnić codzienny życiowy pęd ( „Mało siebie dla ciebie mam, mniej jeszcze dla siebie. Od niedzieli do niedzieli ciągnę za sobą ten kram…”). Kompozycje mają z pewnością radiowy potencjał, jednak znając życie jakoś nie wierzę, aby potencjał ten wykorzystany został przez nasze komercyjne stacje radiowe. Może jednak? Jak śpiewa Pani Karolina – „Cuda się zdarzają”!

Serwując sobie tą, wręcz idealną na tą porę roku przyjemną muzyczna układankę, nawet w głowie układa się jakoś tak, jak w tekście kompozycji „Wiosna”: „I znowu nie wiem jak to się stało, bo nagle powiew jesienny, wiosennym jakby pachnie. Idę do przodu, a życie wreszcie ma jakiś sens…”

8,5/10

Marek Toma

Dodaj komentarz