PIGLETS DDEP FOREST – 2023 – Ddeep in Time

1.Intro (1:00)
2.Nuclear Startup (4:53)
3.More Nuclear Fuel (3:41)
4.Nuclear Fission Process (4:26)
5.I Need Moderator (5:27)
6.My Energy Transformation (6:21)
7.I’ll Keep You Warm (7:30)
8.My Journey Into Space (5:12)
9.Dark Quark Of Space (4:19)
10.Prosiaczek – bonus (3:35)

Rok wydania: 2023
Wydawca: Produkcja własna / Self-Released


Sugerowany nurt  w którym obraca się zespół to Space rock. Można by zatem rozpocząć tą recenzję kwestią: „… dawno temu, w odległej galaktyce…”. I byłoby to idealne nawiązanie do historii zespołu. Dawno temu, kompozytor i założyciel zespołu Adam „Multi” Paluch, jako młody człowiek grał w różnych zespołach, z którymi nagrał kilka utworów oraz zagrał wiele koncertów, ale nigdy nie wydał płyty ze swoją twórczością. Po studiach wybrał karierę inżyniera. Jednak wewnętrzny głos Jedi, był coraz silniejszy. W końcu po 20 latach, uległ jasnej stronie muzycznej mocy. W roku 2023 kosmiczne rubieże sprzyjały stworzeniu materiału do kilku piosenek i tak niepostrzeżenie zebrało się 10 utworów, które tworzą spójną całość i można wydać je jako pierwszy album pt.: „DDeep In Time”. Duży wkład na  powstanie tego materiału włożyła wokalistka, a zarazem naukowiec Uniwersytetu Warszawskiego – Monika Paluch-Ferszt, która jest autorka wszystkich tekstów oraz obsługuje kosmiczny instrument muzyczny, jakim jest theremin. Na pokładzie kosmicznego szturmowca znaleźli się również: Kamil Roloff – gitary, realizacja,  Sławek „Sowa” Puchała – instrumenty perkusyjne.

Bohaterem wszystkich piosenek jest „Mały Kwark Energii”, który w pierwszym albumie wprowadzi słuchaczy w świat rozszczepienia jądrowego oraz pracy elektrowni jądrowych. Oto Mały przewodnik po płycie „DDeep In Time” autorstwa zespołu: „…chcesz wiedzieć jak działa elektrownia jądrowa śpiewająco ? Wystarczy że posłuchasz piosenki: „ My Energy Transformation”! Jakie paliwo jądrowe jest potrzebne do procesu rozszczepienia jądrowego ? Dowiesz się po wysłuchaniu: „ More Nuclear Fuel”, a jeśli chcesz wiedzieć do czego w reaktorze jądrowym służy moderator i jakie materiały mogą być moderatorami, wysłuchaj: „I Need Moderator !”  Piosenki: „ Nuclear Startup” oraz „ Nuclear Fission Process” wprowadzą Cię w klimat reaktora jądrowego. Utwór:„ My Journey into Space” opowie o powstaniu i funkcjonowaniu Wszechświata. W klimaty Kosmosu, jeszcze bardziej wprowadzi Cię piosenka: „ Dark Quark of Space”. A w chłodne, ponure dni polecamy utwór: „ I’ll Keep You Warm”. Jeśli chcesz zapamiętać nazwę Naszego zespołu oraz tytuł płyty, posłuchajcie bajkowego „Bonusa”, natomiast „Intro”  opowie jak główny bohater z Naszej pierwszej płyty: „mały kwark energii”  spotyka Naszego Prosiaczka…”

Płytę rozpoczyna „Intro”, z wokalizą Moniki. „Nuclear Startup”. Charakteryzuje ją wolny, lecz dosyć mocny, wręcz doom metalowy klimat. „More Nuclear Fuel”, jest już bardziej odjechana, psychodeliczna. Wszystkie kompozycje płynnie przechodzą, więc materiału słucha się praktycznie, jak jednej, długiej suity. Najdłuższym jej fragmentem jest  7 minutowy „I’ll Keep You Warm”. Zespół nie forsuje tempa, wszystko odbywa się w wolnej, sennej atmosferze. Ten sen jest jednak wyjątkowo barwny, można powiedzieć bajkowy, tak jak okładkowa grafika autorstwa Tadeusza Kuczyńskiego, która zdobi ten album. Czasem śpiew Moniki Paluch-Ferszt przechodzi w melorecytacje, jak w kompozycji „My Journey Into Space”. Oprócz 9 – ciu podstawowych fragmentów, płyta zawiera jeszcze  3 minutyowy bonus  – „Prosiaczek”, fragment ten muzycznie nie odbiega od całości materiału.

Marek Toma

6,5/10  

Dodaj komentarz