PERSONA GRATA – 2013 – Reaching Places High Above

Persona Grata - 2013 - Reaching Places High Above

1. Ace 7:03
2. Edge Of Insanity 12:18
3. Istanbul 2:54
4. Orient Express 9:31
5. Venice 1:04
6. I Am You 14:10

Rok wydania: 2013
Wydawca: –
http://www.personagrata.sk


Zapewne wielu z Was raczy się muzyką takich grup jak: The Flower Kings, Transatlantic, Yes, Dream Theater czy Subsignal. Stąd też istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że propozycja słowackiego Persona Grata znajdzie szerokie grono odbiorców właśnie wśród czytelników Rock Area.

Powodów tego jest wiele, co wynika nie tylko od mniej lub bardziej wyczuwalnych podobieństw, o których mowa powyżej. Brygada z Bratysławy proponuje słuchaczom niezwykle urozmaiconą, tętniącą życiem mieszankę progresywnego grania. Znajdziemy tu elementy zarówno rockowe jak i metalowe, utrzymane oczywiście w charakterystycznej, progresywnej stylistyce. „Reaching Places High Above”, pierwszy album tej uzdolnionej grupy stanowi niezwykle obfitą dawkę wysublimowanych, przemyślanych i co istotne trafionych pomysłów. Kompozycje są mocno zróżnicowane, a przy tym energetyczne i ciekawe. Zawierają masę łamanych rytmów, instrumentalnych smaczków, żrących riffów, interesujących rozwiązań itd. Wartym uwagi jest fakt, że mimo nagromadzenia wielu elementów, płyta jest jak najbardziej przyswajalna, przystępna w odbiorze. Wszystko jest naturalne, niewymuszone i tym samym idealnie wyporcjowane. Oprócz tego album posiada przyjemną magiczną, wręcz baśniową atmosferę, co dodatkowo sprzyja jego poznaniu. Całość urozmaicają hammondowe brzmienia, żeńsko – męskie wokale, nierzadka obecność fletu poprzecznego, kontrolowane „dysonanse”, psychodeliczne wtrącenia. Pojawiają się także liczne akcenty różnych gatunków muzycznych, co najlepiej oddają instrumentalne kompozycje (Istanbul, Orient Express, Venice). Tam przewijają się wątki orientalne, a nawet barokowe. Naprawdę jest czego posłuchać – człowiek nudy nie uświadczy.

Najsłabszym ogniwem, choć nie dyskryminuje ono płyty jest brzmienie, któremu dość daleko do wielko budżetowych produkcji. Niemniej jednak poziom artystyczny, wykonanie oraz pomysły świetnie to rekompensują, a takie utwory jak „Edge Of Insanity” czy otwierający „Ace” sprawiają, że ten malutki niuans jakby nie istniał.

Tak więc, kto lubi progresywne brzmienia, rozbudowane kompozycje i bogactwo rozwiązań, ten na pewno polubi Persona Grata. Muzyka zespołu potrafi zaskoczyć (w pozytywnym sensie). „Reaching Places High Above” to bardzo dobry album, wobec którego ciężko przejść obojętnie. Ekipa z Bratysławy zaprasza Was na niezwykłą, pełną niespodzianek przygodę po świecie niebanalnych dźwięków – warto się skusić!

9,5/10

Marcin Magiera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *