NIGHTWISH – 2012 – Imaginaerum (The Score)

Nightwish - 2012 - Imaginaerum (The Score)

1. Find Your Story
2. Orphanage Airlines
3. Undertow
4. Spying In The Doorway
5. A Crackling Sphere
6. Sundown
7. Wonderfields
8. Hey Buddy
9. Deeper Down
10. Dare To Enter
11. I Have To Let You Go
12. Heart Lying Still
13. From G To E Minor

Rok wydania: 2012
Wydawca: Nuclear Blast
http://nightwish.com/en/


Od lat byłem pewien, że Tuomas Holopainen wcześniej czy później spróbuje swoich sił z muzyką filmową. Nie od dziś wiadomo, że Nightwish potrafią porywać słuchaczy rozmachem i potęga brzmienia a każdy kolejny album zespołu jest bardziej rozbudowany od poprzedniego (i choć nie każdemu taki kierunek się podoba to trzeba przyznać, że w tym co robią, zespół osiągnął poziom mistrzowski).

Wydany w roku 2011 krążek „Imaginaerum” opowiadał historię leciwego kompozytora, który na łożu śmierci wspomina swoją młodość. Był to przedsmak tego co miało dopiero nastąpić. Równolegle powstawał film o tym samym tytule a wraz z nim album „Imaginaerum – The Score”.

Nie jest to typowy krążek Nightwish. To album zawierający ścieżkę filmowa z wspominanego filmu. Nie ma tu gitar a wokale pojawiają się sporadycznie. Królują dźwięki orkiestry i instrumentów klawiszowych a całość tworzy niezwykle przyjemną w odbiorze całość. Niezwykłe wrażenie robią fragmenty pochodzące z ostatniego albumu zespołu przearanżowane na potrzeby filmu. Dźwięki sączące się z głośników są niezwykle klimatyczne a jednocześnie dość podniosłe. Znane fanom zespołu motywy zyskały nowe barwy i muszę stwierdzić, że w tej nowej formie powalają swą urodą!

Fani Nightwish pewnie już ten krążek mają, choć zdaję sobie sprawę, że dla wielu jest to jedynie ciekawostka. Zwolennicy muzyki filmowej mogą brać go w ciemno. „Imaginaerum – The Score” to soundtrack nie ustępujący najlepszym tego typu produkcjom a dźwięki na nim zawarte potrafią wywołać i trwogę i złapać za serce.

7/10

Piotr Michalski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *