MOONSPELL – 2017 – 1755

MOONSPELL - 1755

Płyta miesiąca – Listopad 2017

01. Em Nome Do Medo
02. 1755
03. In Tremor Dei
04. Desastre
05. Abanão
06. Evento
07. 1 De Novembro
08. Ruínas
09. Todos Os Santos
10. Lanterna Dos Afogados

Rok wydanai: 2017
Wydawca: Napalm Records
https://www.facebook.com/moonspellband/


Pamiętam ile emocji wywoływały „Wolfheart” i „Irreligious”, w jaką konsternację wprowadziły fanów „Sin/Pecado” i „Butterfly Effect”… MOONSPELL powrócili z kolejnym, dwunastym albumem i jest to płyta wyjątkowa! Po pierwsze teksty są w ojczystym języku muzyków (portugalski), po drugie mamy do czynienia z ciekawym konceptem (trzęsienie ziemi, które nawiedziło Lizbonę w roku 1755), po trzecie pojawia się orkiestra, która nadała muzyce nowego blasku! „1755” to kawał porządnej płyty i choć szał na ten zespól nieco opadł, to jednak kolejny raz udowadniają, że grać potrafią pozostając największą eksportową gwiazdą portugalskiego metalu!

Piotr Michalski


Fanem MOONSPELL jestem praktycznie od początku i w zasadzie każda ich płyta jest dla mnie szczególna (z małym wyjątkiem w postaci „The Butterfly Effect”). Czy tak samo będzie z „1755”? Na razie nie potrafię tego jeszcze określić – na chwilę obecną nie czuję się dostatecznie przekonany i nie chodzi tu o teksty w ojczystym języku zespołu – to mi nie wadzi. Po prostu nie trafia mnie sama muzyka… Myślę jednak, że to kwestia czasu kiedy następca wyśmienitego (jak dla mnie) „Extinct” wywrze na mnie odpowiednie wrażenie.

Marcin Magiera


Nowy album MOONSPELL już w momencie kiedy był zapowiedziany, wydał się interesujący. Koncept o kataklizmie – trzęsieniu ziemi i teksty w języku portugalskim intrygowały. Single zrobiły dobry podkład pod odbiór całości. Kiedy jednak płyta wylądowała w odtwarzaczu, doceniłem jej monumentalność. W doskonały sposób zespół łączy metalowy pazur i patos kompozycji. Orkiestra robi świetne wrażenie, a klimaty folkowe dodają smaczku.
Co ważne w booklecie obok oryginalnych tekstów pojawiają się tłumaczenia (na język angielski).

Piotr Spyra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *