MINISTRY – 2021 – Moral Hygiene

MINISTRY – 2021 - Moral Hygiene

1. Alert Level
2. Good Trouble
3. Sabotage Is Sex
4. Disinformation
5. Search And Destroy
6. Believe Me
7. Broken System
8. We Shall Resist
9. Death Toll
10. TV Song #6 (Right Around The Corner Mix)

Rok wydania: 2021
Wydawca: Nuclear Blast
https://pl-pl.facebook.com/WeAreMinistry/


Wielki powrót do formy Ala Jourgensena. Przyznam szczerze: wątpiłem, że jeszcze uda mu się nagrać coś na miarę płyt sprzed trzech dekad. Trzeba było uzbroić się w cierpliwość i zaczekać do premiery piętnastego albumu w dyskografii Ministry.

    Intryguje już okładkowa ilustracja, mocno kontrastująca z brutalną muzyką, która wypełnia „Moral Hygiene”. Walec przetacza się po słuchaczu począwszy od „Alert Level”: robotę robią w nim świetny riff oraz powracające niczym mantra pytanie – „How concerned are you?” plus chóralnie skandowane „Let’s get ready!”. Do tego jeszcze wschodnie wokalizy w tle. Proste zabiegi, a efekt znakomity. Orientalne ozdobniki – tym razem instrumentalne – powrócą jeszcze w „Broken System”.

    Lecimy dalej… „Good Trouble” to pokłosie wydarzeń, które wstrząsnęły Ameryką po śmierci Georga Floyda – lider wsamplował zresztą w utwór oryginalne okrzyki z ulicznych demonstracji. W „Sabotage is Sex” gościnnie pojawia się legendarny Jello Biafra – przypominają się czasy współpracy obu panów w formacji Lard. To zresztą jeden z najmocniejszych i zarazem najlepszych fragmentów albumu. Kolejne wzloty? „Search and Destroy” z chwytliwym refrenem, mocarny „Believe Me” (gdzie fajnie zagrano kontrastami – ciężkie zwrotki z przeszywającymi partiami basu i perkusji – akustyczne gitary i klawisze w refrenach) oraz mroczny, oparty w dużej mierze na elektronicznych brzmieniach „We Shall Resist” (ależ umiejętnie budowane jest tutaj napięcie!).

    Album – jak to u Jourgensena – mocno rozpolitykowany, ale na szczęście tym razem polityka i bieżąca publicystka nie przysłoniły warstwy muzycznej. Świetny materiał!

9/10

Robert Dłucik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *