MILLENIUM – 2022 – The Best Of  Millenium. Something Ends, Something Begins

Disc 1
Envy
Name On The Sand
44 Minutes
Born In 67
Road To Infinity (Alternative version)
Visit In Hell
Light Your Cigar (Live version)
Madman (Live version)
We Try Again
Bonus Track:
Save Me (alternative Unnamed song 2022 version)

Disc 2
The Web part 3
When I fall
Gluttony
My Father Always Said
Embryo
Back To The Childhood (Live version)
Drunken Angels (Live version)
The Circles Of Life
In The World Of Fantasy ? (Alternative version)
Bonus Track :
Something Ends Something Begins ( a new track 2020/2022)

Rok wydania: 2022
Wydawca: Lynx Music


Głowa wytwórni Lynx Music,  muzyk, kompozytor, autor tekstów (a ostatnio również wokalista) – Ryszard Kramarski, ma za sobą bardzo pracowity rok.  Na początku roku ukazała się płyta jego projektu FRAMAURO, będąca bardzo emocjonalną, osobistą muzyczną  podróżą, a  zarazem jego debiutem w roli wokalisty.  Natomiast we wrześniu wyszła kolejna płyta sztandarowej formacji Kramarskiego – MILLENIUM. To  przepełniony pięknymi dźwiękami koncept album, nagrany z nowym wokalistą Dawidem Lewandowskim. Tak naprawdę ciężko mi wskazać, która z tych płyt jest bardziej udana, piękniejsza… Jak dla mnie, obie pozycje należą do ścisłego grona  The Best mijającego roku, jeżeli chodzi o rodzimy rynek muzyczny. 

Okazuje się, że to jeszcze nie wszystko. W tym roku ukazała się bowiem jeszcze jedna płyta pod szyldem MILLENIUM! Tym razem jest to album kompilacyjny, na dodatek dwupłytowy. Zawiera najbardziej znane utwory Millenium z lat 2000-2020.  Pozycja będzie niewątpliwie prawdziwą gratką dla fanów zespołu Millenium, posiada bowiem  również coś nowego: nieznane alternatywne wersje kompozycji „Road To Infinity” i  „In The World Of Fantasy?”, cztery nagrania live: „Light Your Cigar”, „Madman”, „Back To The Childhood”, „Drunken Angels”, oraz całkiem nową kompozycję – „Something Ends Something Begins”. Jeżeli chodzi o premierowy utwór, chyba można powiedzieć, że to taka progresywna ballada z  szczyptą orientu, potokiem pięknych  solówek i klawiszowych pasaży, oraz przetworzonym elektronicznie wokalem, brzmiącym jakby nie z tego świata.

Fizyczne CD,  do czego mogliśmy się już przyzwyczaić, jest pięknie wydane.  Książeczka zawiera przegląd dyskografii zespołu. Okładkowa grafika idealnie nadaje się jako podsumowanie minionego roku. Ostatnie ziarenka w klepsydrze przesypują się. Już niebawem przyjdzie nam kolejny raz tę klepsydrę odwrócić.

Jak w prozie Sapkowskiego „Coś się kończy, coś się zaczyna”. Kończy się bardzo udany twórczo 2022 rok, a co przyniesie kolejny? Czas pokaże…

Marek Toma

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *