MILLENIUM – 2018 – Notes Without Words

MILLENIUM - Notes Without Words

1. Talk to Aliens 3:07
2. Reincarnations 5:08
3. Eden? 1:53
4. Lost Teddy Bear 5:39
5. Chaos 4:12
6. Puzzled 6:00
7. Mirage 3:00
8. It Could Have Happened to You 3:08
9. Burning 3:50
10. The Mirror of Memories 6:56
11. Calling! 4:06
12. Broken Rule 6:36
13. The Big Dream of Mr Sunders 3:42
14. Notes Without Words (Epilogue) 6:58

Rok Wydania: 2018
Wydawca: Lynx Music
https://www.facebook.com/millenium.progrock


Grupę Millenium znam już ładnych parę lat ale nie będę tu wciskał kitów, że pamiętam ich próby w garażu i na moich oczach rodziła się jedna z najważniejszych formacji w polskim prog-rocku. Nic z tych rzeczy, zespół poznałem w okolicach roku 2007 i od tamtego czasu bacznie obserwuję poczynania, kierowanej przez Ryszarda Kramarskiego, formacji. Przez te wszystkie lata i kolejne poznawane wydawnictwa doskonale zdawałem sobie sprawę, że od czasu do czasu zespół lubi „popełnić” utwór instrumentalny, ale nigdy nie pomyślałbym, że uzbierało się ich już tyle, że wystarcza na pełen album!

“Notes Without Words”, czyli kolejna rocznicowa niespodzianka, to właśnie wszystkie tego typu kompozycje zebrane na jednym srebrnym krążku. Zaskakujące jak dobrze się tej płyty słucha! Miałem okazję „odpalić” krążek do tzw. „poduchy” i przy zgaszonym świetle, w pokoju, w którym panuje mrok nocy, te co by nie powiedzieć, pochodzące z bardzo różnego okresu utwory, wypadały znakomicie i niezwykle spójnie. Owszem słychać, że kompozycje starsze nieco bardziej zbliżone są do klawiszowego neoprogresynwego rocka, a w tych późniejszych, Ryszard Kramarski coraz częściej bawi się kolejnymi środkami wyrazu i możliwościami współczesnej elektroniki (mam na myśli np. warstwę rytmiczną), ale jak na spory horyzont czasowy je dzielący płyta brzmi wybornie. Nie zabrakło (a jakże) niespodzianki! Zamykający całość „Notes Without Words (Epilogue)” pochodzi z sesji do „Three Brothers Epilogue” i ma swoją premierę dopiero na tym wydawnictwie.

Album oddziela w pewien sposób dwa okresy w twórczości zespołu. W Millenium nie ma już wokalisty Łukasza Gałęziowskiego a to instrumentalne wydawnictwo stanowi przedsmak i przystawkę do dania głównego, które będzie stanowić płyta z Markiem Smelkowskim, nowym frontmanem zespołu!

Piotr Michalski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *