MILLENIUM – 2014 – In The World Of Fantasy? …And Other Rarities

1. In the world of fantasy?
2. The song of hope & love
3. Puzzles suite
4. Reincarnations
5. Up & down
6. Chaos
7. Epilogue
8. Ecosong
9. Born in 67
10. The Prose of life
11. Ocean of memories
12. Dreaming

Rok wydania: 2014
Wydawca Lynx Music
http://www.millenium.art.pl


Zastanawiam się jak głębokie są szuflady Ryszarda Kramarskiego lidera Millenium. Można je chyba porównywać wyłącznie z tajemniczymi bibliotekami watykańskimi, niedostępnymi przeciętnemu śmiertelnikowi. W przeciwieństwie jednak do Watykanu, krakowski muzyk co kilka lat udostępnia kolejne nieznane utwory, bądź inne wersje już opublikowanych dokonań grupy Millenium. Był album „7 Years” (2007), rok 2011 przyniósł wydawnictwo „White Crow” a w 2014 z okazji piętnastolecia zespoły światło dzienne ujrzał krążek „In The World Of Fantasy? …And Other Rarities”.

Daniem głównym płyty bez cienia wątpliwości jest nowy utwór zespołu „In The World Of Fantasy?”. Kompozycja ta zapowiada zbliżający się coraz większymi krokami krążek „In Search of the Perfect Melody” i trzeba przyznać, że wzmaga apetyt. Ta rozbudowana kilkunastominutowa kompozycja to Millenium w formie do której już przyzwyczaili swoich fanów. Zespół już kilka albumów wstecz osiągnął niezwykle wysoki poziom aranżacyjno kompozytorski i utrzymuje go dopieszczając brzmienie kolejnych wydawnictw. To jednak nie koniec wisienek na tym torcie. Jest fantastyczne, instrumentalne „Puzzles suite” czy moim zdaniem rewelacyjny „Chaos” będący demo wersją utworu „Lady Cash Cash”. Jest też „Ecosong” z niezwykle udaną solówką gitarową przywodzącą na myśl najbardziej ekspresyjne i emocjonalne sola Steve’a Rohtey’ego z Marillion lat osiemdziesiątych.

Fanów zespołu zapewne nie trzeba namawiać – tą płytę trzeba mieć. Nie jest to w żadnym wypadku zbiór nijak pasujących do siebie ścinków z sesji nagraniowych. Całość brzmi zadziwiająco spójnie pomimo kilkunastu lat dzielących czas powstania poszczególnych utworów. Ten album to taka podróż po dźwiękach nowych jaki takich, które gdzieś tam pobrzmiewają w głowie dzięki poprzednim płytom Millenium. Bardzo ciekawe wydawnictwo w dyskografii zespołu, do tego ozdobione udaną okładką!

Piotr Michalski

Dodaj komentarz