KISKE, MICHAEL – 2008 – Past in Different Ways

Michael Kiske - 2008 - Past in Different Ways

01. You Always Walk Alone
02. We Got The Right
03. I Believe
04. Longing
05. Your Turn
06. Kids Of The Century
07. In The Night
08. Going Home
09. A Little Time
10. When The Sinner
11. Different Ways

Rok wydania: 2008
Wydawca: Frontiers Records


Lada dzień, swoje 25-o lecie będzie świętować Helloween, z tej okazji ukaże się album „Unarmed”, na którym znajdą się przearanżowane i na nowo zagrane utwory z bogatej dyskografii tej niemieckiej legendy metalu (choć sample i próbki nie napawają optymizmem). Usłyszymy między innymi kompozycje z epoki Michaela Kiske zaśpiewane przez Andiego Derisa (co może być ciekawym porównaniem).

Bardzo podobne wydawnictwo ukazało się w 2008 roku za sprawą wspomnianego już Kiske – były wokalista Helloween postanowił ponownie zmierzyć się z klasykami zespołu i tym sposobem ukazała się płyta „Past In Different Ways”. Przyznaję, że gdy krążek się ukazał, przeszedłem jakoś obok niego. Nie zwróciłem na niego należytej uwagi, a okazuje się, że to kawał przyjemnie zagranej muzyki. Co prawda w utworach nie pozostała ani odrobina metalu, ale nowe, akustyczne wersje wypadły bardzo przekonująco. Przy „We Got The Right” niemal łezka się w oku zakręciła, a Believe zyskała na tajemniczości. Niezwykle dobrze wypadło „Your Turn”, które wzbogacone partiami instrumentów smyczkowych nabrało niesamowitego klimatu, a przy „A Little Time” aż nogi rwą się do… tańca:-) Podobnie rzecz się ma z pulsującym „When The Sinner”, w trakcie którego wyraźnie zauważyłem u siebie reakcję polegającą na przytupywaniu stopą.

Najmniejszej metamorfozie został poddany „Longing” (właściwie to nawet nie wiem czy w ogóle się zmienił), który już w wersji oryginalnej był utworem akustycznym. Nie mniej w wersji z roku 2008 wypada równie przekonująco – uważam po dziś dzień, że to jedna z najpiękniejszych ballad jaką zaśpiewał Kiske czy nagrał Helloween (z nim czy bez niego).

Całość dopełnia niczym szczególnym nie wyróżniający się utwór „Different Ways”, choć i tak zdecydowanie przebija swym poziomem to co zaprezentował nam wokalista na koszmarku jakim był Supared.

Ta płyta to trochę taka nostalgiczna podróż przez lata przeszłe. Helloween z Michaelem Kiske był dla mnie zespołem za płytę którego (a wtedy to kasetę) wydałbym każde pieniądze i dzięki „Past In Different Ways” odżyły wspomnienia. Szkoda, że Michael w swej niechęci do metalu tak krytycznie się do niego odnosi (co nie przeszkadza mu brać gościnnego udziału w metalowych projektach pokroju Avantasii) i odżegnuje. Głos ma wciąż kapitalny a taki Reunion Helloween z Kiske na wokalu to byłoby wydarzenie roku!!

7,5/10

Piotr Michalski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *