METALLICA – 2014 – Through the Never (DVD)

Metallica - 2013 - Through the Never

METALLICA – THROUGH THE NEVER
Reżyseria: Nimród Antal

Rok wydania: 2014
Wydawca: BLACKENED
http://www.metallica.com/


Z założenia film Metallica Through The Never miał być czymś więcej niż tylko kolejnym zekranizowanym koncertem. Tym razem autorzy postanowili wzbogacić występ gigantów metalu o fabułę. Dość specyficzną. Surrealistyczną przygodę Tripa, gońca zespołu, który zostaje wysłany na pomoc ciężarówce wiozącej rzekomo bardzo ważną rzecz dla grupy. W trakcie misji ratunkowej z kanistrem benzyny w reku staje się świadkiem i zarazem uczestnikiem krwawych walki policji z jakimś gangiem dowodzonym przez zamaskowanego kolesia na koniu. W finalnym starciu Trip pokonuje czarny charakter jednym uderzeniem młota w ziemię. Po prostu Kill Em All. Być może kluczem do zrozumienia wydarzeń jest biało niebieska tabletka którą bohater wciąga zanim wyrusza w miasto…. Nie wiem. Nie próbowałem . Nie zamierzam. Nie mniej trzeba przyznać że całość jest zrealizowana z godnym podziwu rozmachem, efekty specjalne robią wrażenie. Wraz z muzyką tworzy 90-cio minutowy teledysk z komiksową historią.

Większe wrażenie robi scena na której został zarejestrowany koncert Metalliki. Projektowanie, przygotowania i próby trwały wiele miesięcy, by w końcu zrobić właściwe zdjęcia podczas występów w Vancouver i Edmonton w sierpniu 2012 roku. Większość została pomyślana w taki sposób by odgrywane numery miały odpowiednią oprawę w postaci specjalnych efektów nawiązujących do płyt z których pochodzą. Kiedy zabrzmiały utwory z „Ride The Lightning” nad głowami zawisło elektryczne krzesło a ogromne transformatory Tesli wywołały znajome błyskawice. Przed „One” przez wielkie ekrany zaczęli maszerować żołnierze, estrada zaś eksplodowała od wybuchających wokół pocisków,. Technicy zaczęli „budować” wielki posąg „Doris”, znak że niedługo zabrzmi „…And Justice For All” , w finale którego pomnik symbolicznie runął. W trakcie „Master Of Puppets” z wnętrza sceny wysunęły się białe krzyże. Imponujące. Pod koniec występu nastąpiła awaria oświetlenia, rusztowania runęły, buchnęły iskry, wystrzelił ogień, technicy zaczęli biegać z płonącymi ubraniami, rozpoczęła się akcja ratunkowa. W końcu zespół stłoczony na niewielkim skrawku sceny, zagrał na zakończenie „Hit The Lights” z początku kariery . „Jak w naszym garażu” – wcześniej kameralny klimat skomentował James Hetfield . Taki finał znamy z wizyty w Polsce, kiedy promując „Load” w 1996 roku wystąpili w Katowickim „Spodku”.

Metallica Through The Never jest dokumentem wielkiego widowiska , taki show dostępny jest tylko dla największych gwiazd sceny. Dodatkowo fajnie ogląda się pokręconą przygodę Tripa przy dźwiękach najlepszych kawałków grupy. A pro pos, bohaterskiego członka ekipy grupy zagrał Dane DeHaan. Świetnie dobrany aktor. Ma coś w sobie z buntowniczej natury Jamesa Deana. I tylko nie wiadomo co było w tak ważnej torbie którą miał dostarczyć na koncert….
Wydawnictwo DVD posiada jeszcze drugą płytę z materiałem dokumentalnym dotyczącym przygotowań do koncertu i realizacji filmu. Wiele wyjaśnia i odkrywa jaki był ogrom prac związanych z tak spektakularnym przedsięwzięciem. Poznajemy także wszystkich autorów tego widowiska. Cenne.

Polecam.

9/10

Witold Żogała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *