METALLICA – 1986/2017 – Master of Puppets

METALLICA - Master of Puppets

1. Battery
2. Master of Puppets
3. The Thing That Should Not Be
4. Welcome Home (Sanitarium)
5. Disposable Heroes
6. Leper Messiah
7. Orion
8. Damage, Inc.

Rok wydania: 1986/2017
Wydawca: Elektra Records
https://www.facebook.com/Metallica


Płyta pomnik! „Master of Puppets” mieni się blaskiem złota najwyższej próby a słowo klasyka nie jest chyba w stanie do końca opisać znaczenia tego albumu dla muzyki metalowej. Poczynając od znakomitej okładki a na fantastycznej zawartości muzycznej skończywszy jest to wydawnictwo, które zapewniło Metallice nieśmiertelność (tak, wbrew niektórym nie uważam, ze Metallica skończyła się na „Kill’em all”).

30-o lecie wydania, zespół postanowił uczcić zremasterowaną wersją płyty (oraz całą masa dodatków w bardziej „wypasionych” wydaniach) i muszę powiedzieć, że jestem pod wrażeniem! Nie należę do ortodoksów uważających, że jedyne słuszne wydanie to to pierwsze, lubię takie ciekawostki a w przypadku „Master of Puppets” wyszło to znakomicie! „Nowa” wersja płyty nabrała wspaniałego, potężnego brzmienia i przestrzeni! Na tym albumie zawsze tego nieco brakowało, oryginalne brzmienie było zbyt płaskie, zlewające się w ścianę dźwięku, tutaj mamy moc i klarowność, pojawiają się smaczki, których niemal nie słychać na wcześniejszych wydaniach a bas Cliffa Burtona zabrzmiał tu w należyty sposób.

Czy trzeba pisać o poszczególnych utworach? Wydaje się to zbyteczne, chyba nie ma fana metalu, który nie kojarzyłby tytułowego „Master of Puppets”, „Welcome Home (Sanitarium)” znalazło się w latach 90-ych na niezliczonej ilości składanek z metalowymi balladami a „Orion” to jeden z najwybitniejszych instrumentali w historii muzyki, który w „nowym” brzmieniu rozłożył mnie na łopatki!).

10/10

Piotr Michalski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *