MARTIN KRATOCHVIL & JAZZ Q – 2023 – Live in Plzen 1980

1. Pralesní píseň
2. Pečet
3. Trhanec
4. Madona
5. Až se ucho utrhne

Rok wydania: 2023
Wydawca: GAD Records


To już trzeci koncertowy materiał legendy czeskiej (a wcześniej czechosłowackiej) muzyki wydany przez GAD Records. Tym razem archiwalny zapis wygrzebano w prywatnych zbiorach Martina Kratochvila. Lider Jazz Q przyznaje zresztą we wkładce płyty, że nigdy nie przywiązywał wagi do rejestracji występów swojej formacji. Czyli na serię a la „Live Cuts” SBB raczej nie ma co liczyć w przyszłości. Szkoda, ale na razie cieszmy się tym co mamy.

    Przełom lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych był wyjątkowo pracowitym okresem w długiej karierze Jazz Q. Zespół przygotował dwie płyty studyjne (eksperymentalny „Zvesti” oraz znacznie przystępniejszy „Hodokvas”, który wyznaczył muzyczny kierunek na kolejne albumy) oraz intensywnie koncertował. To słychać. Kwartet – znów z gitarzystą Frantiskiem Franclem i basistą Vladimirem Padrunkiem w składzie – jest w świetnej formie.

    Setlistę otwiera utwór „Pralesni pisen” ze wspomnianego albumu „Hodokvas”. Jego ozdobą są syntezatorowe popisy lidera oraz precyzyjny bas Padrunka. Drugim reprezentantem najnowszej wówczas płyty jest „Madona”. Zespół sięga też po repertuar, który studyjnej wersji doczeka się dopiero na kolejnym krążku „Hvezdon” („Trhanec”). Rarytasem są dwie kompozycje – wydana na singlu „Pecet” oraz – najbardziej rockowa w tym zestawie i znana tylko z koncertów grupy – „Az ze ucho utrhne”. Jakość brzmienia bardzo dobra, jedyny minus tej koncertówki to fakt, że trwa zdecydowanie za krótko.

    Jazz Q – mimo upływu lat – wciąż koncertuje i nadal trzyma wysoki poziom na scenie, o czym można było przekonać się podczas tegorocznych polskich koncertów formacji…

9/10

Robert Dłucik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *