MARS PROJECT – 2017 – Insomnia

MARS PROJECT - Insomnia

1. Insomnia (5:00)
2. Midnight Blue (2:30)
3. Silent sky (3:32)
4. Fields of fear (3:49)
5. Voices of the night (3:00)
6. The heat (3:53)
7. Melancholy (3:53)
8. Words are not needed (2:27)
9. Secret path (3:01)
10. Penelope (3:04)
11. You’d better run (2:19)
12. Sleeping child (4:25)
13. Just play (2:24)
14. Waves (3:40)
15. Going home (3:50)

Rok wydania: 2017
Wydawca: Lynx Music


Pod koniec ubiegłego roku, nakładem krakowskiego LYNXA, ukazała się debiutancka płyta Mars Project, jednoosobowego projektu stworzonego przez Marka Sikorę (gitara, klawisze, sample i loopy). Marek Sikora (ur. 1975) pochodzi z Krakowa. Gitarzysta-samouk, zawodowo od lat związany jest z branżą reklamową.

Inspiracją muzyczną dla powstania tego albumu, była z pewnością twórczość Tangerine Dream, Vangelisa, Klausa Schulze… Muzyka zawarta na „Insomni”, wymyka się jednak temu, aby zaszufladkować ją jako stricte elektroniczną. Dźwięki kreowane są głównie, przez wszelakie syntezatory, z licznymi eksperymentalnymi efektami dźwiękowymi oraz wokalnymi samplami, idąca tutaj często w parze z brzmieniem gitary klasycznej.

W tytułowej, najdłuższej (5 minutowej) „Insomni”, która rozpoczyna płytę , prym wiedzie nie elektronika, lecz właśnie dźwięk gitary klasycznej. Kolejny „Midnight Blue”, ale także „Sleeping child”, jest natomiast krótką wycieczką, w jazzujące klimaty. Znajdziemy tutaj również nawiązania zarówno do muzyki klasycznej („Silent sky”), muzyki minimalistycznej, kojarzącej się z dokonaniami Richarda Barbieri czy Davida Sylviana, ale także typowo ilustracyjnej, wręcz filmowej, jak również fragmenty zabarwione folkową aurą world music („Voices of the night”, „You’d better run”). Muzykę często ubogacają samplowane partie instrumentów smyczkowych, jak również żeńskich wokaliz.

Muzyczny świat jaki proponuje nam Marek Sikora, nie zamyka się więc (jak słychać), w ograniczonych, szufladkowych przestrzeniach muzyki elektronicznej. I mimo pewnej dźwiękowej ascezy, jest wyjątkowo bogaty w środki artystycznego wyrazu, co pozytywnie wpływa na jego odbiór.
Jest to muzyka mocno działająca na wyobraźnię, potrafiąca w sposób idealny posłużyć, jako prawdziwy soundtrack do własnych myśli, co w pewnym stopniu odzwierciedla sama okładka albumu.

7,5/10

Marek Toma

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *