LAURA COX – 2023 – Head Above Water

1. Head Above Water
2. So Long
3. One Big Mess
4. Set Me Free
5. Old Soul
6. Wiser
7. Before We Get Burned
8. Seaside
9. Fever
10. Swing It Out
11. Glassy Day

Rok wydania: 2023
Wydawca: Edel Records/Mystic Production


Pochodząca z Francji (ale mająca również brytyjskie korzenie) gitarzystka i wokalista powraca z trzecim albumem. Kariera Laury Cox rozpoczęła się od internetu, gdzie młoda artystka regularnie prezentowała własne wersje rockowych klasyków. Jej filmiki szybko zaczęły osiągać miliony wyświetleń. Niezła trampolina do sukcesu w showbusinessie… Covery coverami, a tworzenie własnych utworów to jednak  zupełnie inna historia. Ale Laura radzi sobie z tym wyzwaniem coraz lepiej.

     „Head Above Water” prezentuje nieco łagodniejsze, zarazem bardziej dojrzałe oblicze Francuzki. Oczywiście nadal słychać w jej muzyce sporo inspiracji bluesrockową tradycją. Jak w otwierającym płytę utworze tytułowym, niesionym zadziornym gitarowym riffem. W podobnych klimatach obraca się także następny w kolejności „So Long” – skrojony pod rockowe stacje (obowiązkowe 3 minuty…), przyjemnie kołyszący kawałek. „One Big Mess” – zgodnie z tytułem – wprowadza całkiem spore zamieszanie w głowie słuchacza. Zaczyna się jak standardowa ballada, by rychło przejść w szybką, rockową jazdę. Balladowy w całości jest natomiast „Set Me Free”, ale nie jest to najłagodniejszy fragment albumu. Do tej kategorii należą uroczy „Seaside” i przede wszystkim finałowy „Glassy Day” – z wyjątkowo oszczędną aranżacją.  Z kolei w „Swing It Out” znów dokładają do pieca, ten utwór chyba najbliższy jest wcześniejszym dokonaniom artystki. Dla odmiany – w „Before We Get Burned” dostajemy lekko country’owe klimaty… Jak widać z powyższego, na płycie dzieje się sporo (a to jeszcze nie wszystkie kompozycje).

     Laura Cox dwukrotnie występowała już w Polsce ze swoim zespołem (który ostatnio przeszedł rewolucję personalną) i za każdym razem były to duże festiwale (Rawa Blues i Pol’and’Rock). Wiosną zawita do nas po raz trzeci, tym razem na klubową trasę, podczas której będzie promować najnowszą płytę. Ciekawe jak ten materiał sprawdzi się w wersjach na żywo…

8/10

Robert Dłucik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *