ŁAP!PUNKA – 2013 – Łap!Punka

ŁAP!PUNKA - 2013 - Łap!Punka

1. Łap!Punka
2. Sprawiedliwość
3. Co To Jest Za Punk?
4. Autorytety (Mam Problem)
5. Nie Umarłem (Nie Stanę)
6. Nowe Życie
7. Dlaczego Ja?
8. Dekonspiracja (Czas Na Zmiany)
9. Czasoprzestrzeń
10. Mój Lęk

Rok wydania: 2013
Wydawca: Jimmy Jazz Records
https://pl-pl.facebook.com/human.friendly.band


Dzisiejszy bohater to grupa, której korzenie sięgają lat 80 – tych, kiedy to scena punk rockowa była niezwykle aktywna. Wówczas powstała cała plejada zespołów uprawiająca buntownicze dźwięki, ale tylko nieliczni zdołali przetrwać do dziś. Jednym z wytrwałych bojowników jest właśnie Łap!Punka.

Końcem zeszłego roku zespół wydał 10 – utworowy album studyjny, którego zawartość ma wiele wspólnego z dawną sceną punkową. Co istotne, premierowy materiał można uznać jako pomost łączący klimat lat 80 – tych z tym, co w obecnych czasach charakteryzuje ów gatunek. „Łap!Punka” to nie tylko muzyka, ale również mocne, dobitne teksty, które bez zastosowania eufemizmów wbijają nóż w otaczającą rzeczywistość. Dostaje się władczym tego świata, co najlepiej oddaje „Sprawiedliwość”. Wokalista nie przebiera w słowach, ale jak to mówią, czasem zimny prysznic jest jak najbardziej wskazany. Szkoda, że Ci, do których ten tekst jest kierowany raczej nie będą mieli okazji jego wysłuchania (a przydałoby się)…

Muzycznie mamy do czynienia z pokaźną dawką szaleństwa, buntu i rozpierającej energii. Zespół torpeduje szybkimi tempami, które w połączeniu z prostymi strukturami potrafią porządnie rozbujać. Prędkość jak również krótki czas trwania poszczególnych kompozycji sprawiają, że przesłuchanie całości zajmuję dosłownie chwilę – nim się człowiek nie obejrzy następuje koniec. No cóż nieco ponad 26 minut dźwięków nie rozpieszcza, ale z drugiej strony w ciągu tego czasu słuchacz nie zazna spokoju – punkowy żywioł ot co! Sprzyja temu również drapieżny wokal Krzysztofa Kisielewskiego oraz dość garażowe, a przy tym naturalne brzmienie.

Oprócz autorskich pomysłów panowie pozwolili sobie na przeróbki – w tej materii dostajemy covery takich formacji jak Apatia (Mój Lęk) oraz Corpus X (Dlaczego Ja). Wymienione kawałki, szczególnie reggae’wy „Dlaczego Ja” idealnie zazębiają się z resztą materiału, który dzięki temu staje się jeszcze bardziej atrakcyjny.

„Łap!Punka” to płyta, która z całą pewnością zdobędzie uznanie wśród tych, którzy lubią dobre punk rockowe granie z wyczuwalnym sentymentem wobec czasów minionych. Nie ma tu miejsca na głaskanie ładnymi dźwiękami, więc kto w muzyce szuka ukojenia niechaj odpuści. Łap!Punka jest rzeczą dla twardszych!

6,5/10

Marcin Magiera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *