KYRAH – 2008 – Gniew (EP)

kyrah-gniew

1. Gniew
2. Słowa
3. Plastikowe miasto
4. Przezroczysty
5. Tajemnica

Rok wydania: 2008
Wydanie własne


Zespół Kyrah swego czasu określał swoją muzykę jako rock gotycki. Zapewne pierwiastki tego stylu do dziś można odszukać w muzyce zespołu, jednak muzyka grupy nie jest jednym z wielu typowych przedstawicieli gatunku. Przede wszystkim klimat budowany jest głównie za pomocą charakterystycznej melodyki, przy zachowaniu stricte rockowego instrumentarium i kładąc nacisk na brzmienie gitary i basu, rzeszowianom udało się uzyskać bardzo ciekawe brzmienie. Jest w tym – owszem klimat gotycki, ale znaleźć można surowe gitarowe riffy i soczystą, inteligentnie prowadzoną sekcję rytmiczną. Dzięki temu zespół swobodnie wpasować może się w kanony muzyki progresywnej. Pierwszy plan wydają się przejmować gitara solowa wraz z basem – współbrzmią genialnie! Wokalizy Anny Kotyli natomiast momentami kojarzyć się mogą ze zdecydowaną manierą Anji Orthodox niż typowym klimatycznym zawodzeniem gotyckich div… poza tym zespół jakiś czas temu zrezygnował z klawiszy, co sprawia, że utwory jeszcze bardziej osadzone są w surowym rocku.

EPka „Gniew” to 5 nowych kompozycji, w których można zauważyć spory nacisk na teksty i linie melodyczne (teksty w języku polskim), ale każdy instrument z osobna może się tu podobać. Paradoksalnie jeśli miałbym muzykę Kyrah przyrównać do jakiegoś znanego mi zespołu – wymieniłbym wenezuelski Triad (oczywiście nie licząc wokaliz). Królują tu średnie tempa, ale wiele jest również zmian zarówno temp jak i nastroju, co przy ciekawych melodiach nie pozwala się nudzić słuchaczowi.
Krążek prezentuje utwory nietypowe i nieszablonowe dla gatunków do których zespołowi może być blisko (lub do których się przyznaje). Jestem ciekaw, czy zespół odnalazł tymi kompozycjami własny styl. Epka mająca wzbudzić zainteresowanie muzyką zespołu – spełniła swoje zadanie. Chętnie sięgnę po kolejne nagrania rzeszowian. Gratuluję udanych utworów.

Piotr Spyra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *