KURSED – 2012 – Miaow

kursed-miaow

1. Tsa Tsa Tsu
2. Pirate Song
3. Tarantino
4. Movie Star
5. I Feel You
6. Like A Fever
7. Modern Politician
8. Exam
9. Rock & Roll Doll
10. Excuse Me Miss
11. Wall
12. Last Chapter

Rok wydania: 2012
Wydawca: –
http://www.kursedrock.wix.com/kursed
http://www.facebook.com/pages/Kursed/152666516961


Nie znając języka francuskiego trudno cokolwiek dowiedzieć się na temat przeszłości i teraźniejszości Kursed. Jak większość kapel pochodzących z ojczyzny Napoleona, grupa nie zadbała, by materiały promujące zespół poza macierzystym rynkiem zostały przygotowane w języku ogólnie przyjętym w komunikacji międzynarodowej. Dlatego trafiając na ich stronę pełnej niezrozumiale poukładanych liter, można wywnioskować że „Miaow” to ich druga płyta w dyskografii. Wcześniej zadebiutowali wydanym w 2010 roku, albumem „Like A Coffe”. Dodatkowo rzucają się w oczy znajomo brzmiące nazwy własne: The Black Keys, Artcic Monkeys czy Johnny Cash, zapewne wymienieni artyści zostali przywołani dlatego żeby w pewien sposób zdefiniować styl francuzów. Po wysłuchaniu płyty, z narzuconymi porównaniami można się zgodzić. Wszystkie utwory nawiązują do tego co aktualnie dzieję się na scenach niezależnych, z tą różnicą że panowie śmiało używają w swoich pomysłach bluesa czy folku .

Zaczyna się bardzo przebojowo, piosenka „Tsa Tsa Tsu” zawiera w sobie spory potencjał na szlagier. Gitarowe, melodyjne granie i nośny refren zostały użyte w dawce wystarczającej aby łatwo przyswoić numer. Kilka dni nieprzerwanej emisji w mediach i murowany hit, wszystko w rękach menedżera grupy. Ulubioną piosenką mogłaby stać się kolejna na płycie „Pirate Snog” mieszanka reggae spod znaku The Clash z folkowym wstępem i finałem w stylu The Pogues. Wspomniany wcześniej blues po raz pierwszy pojawia się w „ Movie Star”. Intro zagrane na akustycznej gitarze, pojawiająca się delikatnie harmonijka ustna, zaczyna się klasycznie, z czasem jednak utwór nabiera rozmachu. W finale pojawiają się jeszcze chórki jakby wzięte z „Sympathy For The Devil” nieśmiertelnych Stonesów. Całość może rzeczywiście kojarzyć się z bluesowym wcieleniem The Black Keys. Skoro już mowa o klasykach, to dodam jeszcze że w kolejnym numerze na płycie „I Feel You”, Kursed tym razem dają znać że nieobce są im dokonania legendarnych The Beatles. Wszystkie inspiracje i zapożyczenia zostały wtopione w „indie” rockowe brzmienia.

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią na albumie znalazły się także utwory, którym blisko do współczesnej alternatywy, na przykład „Tarantino” czy „Modern Politician” zadowolą miłośników The Strokes czy Arctic Monkeys właśnie. Całość kończy się rytmem passa doble w „Last Chapter” i kiedy milknie muzyka pojawia się myśl, że przed chwilą wybrzmiała całkiem niezła płyta.

Kursed jest zespołem posiadającym duże umiejętności i możliwości. Udowodnili powyższą tezę na płycie „Miaow”, wartą polecenia tym, którzy lubią pomysłowe, alternatywne granie.

7/10

Witold Żogała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *