KULT MOGIŁ – 2015 – Anxiety Never Descending

KULT MOGIŁ - Anxiety Never Descending

1.Anxiety Never Descending
2.Threnody
3.Serene Ponds
4.Początek Wrażeń
5.The Width of a Forehead
6.Palliative Messiah

Rok wydania: 2015.
Wydawca: Pagan Records.
https://www.facebook.com/kultmogil/


W bezmiarze internetowych czeluści spotkałem się z opinią, zagraniczną co ciekawe, iż Polska black i death metalem stoi. Cóż, trudno się z tym nie zgodzić, zwłaszcza, że mamy wielu naprawdę dobrych reprezentantów w tej dziedzinie, a ostatnimi czasy co rusz pojawiają się jakieś nowe kapele.

Jednym z takich nowych zawodników na metalowym boisku jest tarnowskie trio o dźwięcznej nazwie „Kult Mogił” założone w 2014 roku, debiutujące albumem „Anxiety Never Descending” z roku 2015, określanym jako „soundtrack potępienia i powolnej śmierci”. Cóż… srogo, ale coś w tym jest… 6 zróżnicowanych utworów w iście funeralnym nastroju i prawie 40 minut bezkompromisowej podróży przez pomrokę przygniatającego i chropowatego brzmienia.

Album tarnowskiej ekipy jest o tyle ciekawy, że trudno go jednoznacznie zaszufladkować do konkretnego gatunku metalu, a dość rozbudowane kompozycje nie mają jednolitej i nudnej struktury. Zespół dość umiejętnie lawiruje między gatunkami ciężkiego grania i niczym w wielkim, przypalanym ogniem kotle, tworzy zmyślną mieszankę death i black metalu przyprawianą pożogą, z dodatkiem przygnębiającego doomu, który daje się we znaki chociażby w postaci „The Width of a Forehead”. Skutecznie unika monotonii, a swoboda z jaką miesza się ponury klimat i tempo utworów, powoduje, że słucha się tej płyty z dużym zainteresowaniem. Od konkretnych ciosów na starcie za sprawą tytułowego utworu, poprzez porażający „Początek Wrażeń”, aż do „Palliative Messiah”, którego początek śmiało może stanowić upiorny motyw do filmu grozy, koniec zaś to iście death metalowa gonitwa.

„Anxiety Never Descending” to dość ciekawa metalowa hybryda, zaś Kult Mogił warto zapamiętać, gdyż drzemie w nim spory potencjał, który miejmy nadzieję w przyszłości zostanie srogo wykorzystany.

7/10

Robert Cisło

Dodaj komentarz