KOMAN BAND – 2021 – Continuation

KOMAN BAND – Continuation

1. Korbol
2. Dom złej dziewczyny
3. Okno ciemnych spraw
4. Ciemności złote, ciemności srebrne
5. W kraju milczenia
6. Continuation
7. Raga (bonus)

Rok wydania: 2021
Wydawca: GAD Records


    Janusz Koman dał się poznać jako ceniony kompozytor, aranżer i lider zespołu towarzyszącego gwiazdom polskiej estrady (przez lata współpracował z Krystyną Prońko). W połowie lat siedemdziesiątych nagrywał również utwory z myślą o płycie własnej grupy. Niestety, owoce tych sesji spoczęły gdzieś w czeluściach radiowych archiwów. Aż do tego roku…

    Słuchanie zestawu zatytułowanego „Continuation” z jednej strony cieszy, z drugiej – przyprawia o smutek. Radość z tego, że ten materiał wreszcie ujrzał światło dzienne i ma szansę trafić do szerszej publiczności. Smutek – że został niesprawiedliwie potraktowany przez ówczesną PRL-owską fonografię, która zresztą w tamtych latach miała na sumieniu więcej takich grzechów zaniechania…

    „Continuation” to liczne dowody fascynacji lidera funkiem i soulem podlanych rockowym sosem. Świetnie prezentują się utwory z wokalnymi partiami Wojciecha Tarczyńskiego, imponującego nie tylko fryzurą afro, ale także „czarnym” głosem. Kto lubi Andrzeja Zauchę z czasów Dżambli, temu spodobają się także „Dom złej dziewczyny” i „Okno ciemnych spraw”.

    Ale Koman i jego liczna ekipa (dziewięcioosobowy skład!) byli także na bieżąco z jazzrockowymi nowinkami. Tytułowa, wielowątkowa suita, trwająca niemal kwadrans, to ukłon w stronę Mahavishnu Orchestra. Śmiało można postawić ją obok najlepszych utworów SBB. Wpływy będą wówczas na fali fusion dobitnie wybrzmiewają również w drugim pod względem długości instrumentalnym „Ciemności złote, ciemności srebrne”.

    Można zastanawiać się, co by było gdyby te nagrania ukazały się na winylu w epoce, w której powstały… I zadać pytanie: ile takich pereł wciąż pokrywa kurz w rodzimych archiwach?

10/10 (nie tylko za wartość historyczną)

Robert Dłucik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *