KASA CHORYCH – 2008 – Skiba

Kasa Chorych – Skiba

1. Polski blues
2. Kochaj człowieka
3. Szlaufik blues
4. Blues o rannym wstawaniu
5. Halina M.
6. O człowieku który nie zakołysze się w rytmie bluesa
7. Kiedy tańczę gubię buty
8. Ameryka
9. Żyję z dnia na dzień
10. Lutek pogromca lwów
11. Jak nas gonili tacy jedni
12. Solidarność blues

Rok wydania: 2008
Wydawca: Metal Mind Productions


Znów dzięki firmie Metal Mind możemy przeżyć niepowtarzalną podróż w czasie i cofnąć się wstecz do lat osiemdziesiątych. Wydana została bowiem płyta czołowej, cenionej, wręcz kultowej już polskiej grupy bluesowej – Kasy Chorych. Płyta Skiba została pierwotnie wydana w 1985r jedynie na kasecie magnetofonowej a teraz możemy się cieszyć premierą tego materiału na srebrnym krążku, dodatkowo wzbogaconą o trzy bonusowe utwory koncertowe Kasy Chorych. Skiba – tytuł płyty jest wyraźnym hołdem złożonym liderowi Kasy Chorych nieodżałowanemu Ryszardowi Skibińskiemu. Ryszard Skiba Skibiński obok Ryszarda Riedla jest kolejną tragiczną legendą polskiej muzyki która przegrała z nałogiem, co sprawiło że jego kariera muzyczna nie mogła trwać dłużej. Na płycie oprócz Skibińskiego możemy usłyszeć jeszcze jednego nieobecnego, Andrzeja Zauchy który zaśpiewał gościnnie na tym albumie.

Przerażający odgłos syren i charakterystyczny dźwięk harmonijki ustnej Ryszrda Skibińskiego powoduje ciarki na ciele. To rozpoczynający płytę utwór Polski Blues.
Wspomnienie tamtych czasów, tamtej Polski, smutna bluesowa melodia, smutna bluesowa prawda o tamtej epoce, melodia bez słów bo trudno wyrazić słowami to co chciało by się powiedzieć a raczej wyśpiewać. Drugi utwór niesie już przesłanie w samym tytule – Kochaj człowieka, to klasyczna bluesowa kompozycja z gościnnym udziałem Andrzeja Zauchy.
Są i pogodniejsze kompozycje jak Szlaufik Blues, Halina M czy też Kiedy tańczę gubię buty, zawrotne boogie. Trafny tytuł dla tego utworu, nie chciał bym zmierzyć się z nim na parkiecie. Inne kompozycje te mniej pogodne to dotyczącą prozy naszego życia Blues o rannym wstawaniu i Żyję z dnia na dzień.

Głowę spuszczasz mówiąc że
to co masz nie liczy się
że już sił ci brak
że nie masz szans
że nie masz szans…

Ryszardowi Skibińskiemu poświęcali swoje utwory inne czołowe zespoły polskiej sceny bluesowej: After Blues (Blus dla Ryśka), Dżem (Skazany dla Bluesa) Leszek Winder poświęcił mu swój cały album (Blues Forewer). Zespół którego Skiba był współzałożycielem i niekwestionowanym liderem Kasa Chorych na tej płycie poświecił jego pamięci utwór
O człowieku który nie zakołysze się w rytmie bluesa:

ktoś powiedział że już nie, nie ma ciebie
co za błąd
przecież ja czuję jak ty we mnie grasz…

Na deser dostaliśmy dodatkowo trzy utwory koncertowe: świetna kompozycja instrumentalna Lutek pogromca Lwów, Jak nas gonili tacy jedni ,w którym Skiba na harmonijce wyczynia cuda, oraz na zakończenie pomnikowy kawałek-Solidarność Blues.

Czy ta muzyka wytrzymuje próbę czasu? No pewnie, blues jest taką dziedziną muzyki która się nie starzeje, wprost przeciwnie, blues jest jak stare dżinsy, czym starsze tym wygodniejsze, tym trudniej się z nimi rozstać.
Nie będę wystawiał ocen temu wydawnictwu, to ikona polskiego bluesa, polskiej muzyki. Skiba pewnie patrzy na nas z nieba, nie jestem godzien aby mierzyć go ziemskimi subiektywnymi ocenami.

Marek Toma

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *