JÓZEF SKRZEK – 1978/2024 – Pamiętnik Karoliny

1. Narodziny
2. Zabawki
3. Szkoła
4. Przyjaźń
5. Miłość
6. Przygoda
7. Koncert
8. Szczęście
9. Świat
10. Karolina
11. Szczęśliwi z miasta N.
12. Andantino x 107
13. Narodziny (early mix)
14. Świat (early mix)
15. Szczęśliwi z miasta N.(early mix)

Rok wydania: 1978/2024
Wydawca: Wifon/GAD Records


           Kręte były ścieżki pierwszej solowej płyty lidera SBB. Artyście udało się co prawda wygospodarować parę wolnych dni w napiętym grafiku koncertowym zespołu i kwietniowa sesja przebiegła sprawnie, ale materiał długo był dostępny jedynie na kasecie magnetofonowej.

           Winyl ukazał się dopiero sześć lat później, a w międzyczasie sporo wydarzyło się w karierze Józefa Skrzeka: nagrał kolejne solowe albumy „Ojciec chrzestny Dominika” i „Józefina”, skomponował ścieżkę dźwiękową do filmu „Wojna światów” (też ukazał się w formie płyty), zrealizował płytę w duecie z Tomaszem Szukalskim („Ambitus Extended”), no i u progu dekady lat osiemdziesiątych rozpadło się SBB.

           „Pamiętnik Karoliny” to płyta solowa w dosłownym znaczeniu. Autor zagrał na wszystkich instrumentach (redaktor Dariusz Michalski – autor tekstu na okładkowym winylu Wifonu skrupulatnie wyliczył ilość partii oraz wymienił instrumenty, które zostały wykorzystane podczas sesji), zaśpiewał też w utworze „Miłość” – jedynej tutaj kompozycji z tekstem (napisanym przez nadwornego poetę SBB Juliana Mateja). Gwoli ścisłości – głosy pojawiają się jeszcze w lekkiej kompozycji „Szkoła” (wokalizy w wykonaniu dziecięcego zespołu „Tralalinki”) oraz w dwóch miniaturach spinających klamrą całość, gdzie słyszymy tytułową Karolinę – córkę kolegi Skrzeka.

           To concept album – opowieść o życiu dwuletniej wówczas dziewczynki – tym krótkim, które już ma za sobą („Narodziny”, „Zabawki”, ale przede wszystkim o tym, czeka na nią w kolejnych etapach. Jak to u Skrzeka – mamy do czynienia z paletą muzycznych gatunków. Pojawiają się tradycyjne motywy ludowe („Zabawki”), słychać fascynację ówczesną muzyką elektroniczną („Przygoda”), jest i fragment jakby żywcem wyjęty ze ścieżki dźwiękowej filmu („Szczęście”), coś z muzyki klasycznej („Koncert”), no i wspomniana wcześniej podniosła pieśń „Miłość” z charakterystycznymi partiami wokalnymi kompozytora. Dominują krótsze, zwarte formy (najdłuższy utwór trwa nieco ponad sześć minut), ale dzieje się naprawdę sporo.

           Kompaktową reedycję płyty wzbogacono bonusami – innymi niż na wcześniejszej reedycji MMP. Szczególnie cieszy obecność nagrań z singla „Szczęśliwi z miasta N.”/”Andantino x 107”, oryginalne podpisane jako Józef Skrzek & SBB, ale wpisujące się w klimat albumu. Nie zabrakło też obszernej książeczki z ciekawym artykułem o genezie „Pamiętnika Karoliny”.

8/10

Robert Dłucik

Dodaj komentarz