JOLLY – 2011 – The Audio Guide To Happiness (Part 2)

JOLLY - 2011 - The Audio Guide To Happiness (Part 2)

1. Guidance Three
2. Firewell
3. You Against the World
4. Aqualand and the 7 Suns
5. Dust Nation Bleak
6. Golden Divide
7. Guidance Four
8. Lucky
9. While We Slept in Burning Shades
10. Despite the Shell
11. As Heard on Tape
12. The Grand Utopia

Rok wydania: 2013
Wydawca: Inside Out
http://www.jollyband.com


W 2011 roku grupa Jolly wydała pierwszą cześć swojego „Audio- przewodnika do szczęścia” (recenzja tutaj). Słuchanie tej muzyki, miało wprawiać odbiorcę w stan prawdziwego szczęścia. Paradoksalnie, los nie był dla zespołu, od tamtego czasu, okresem zbyt szczęśliwym, doświadczając ich przykrym w skutkach wydarzeniem. W październiku 2012 roku, huragan Sandy zniszczył ich cały dobytek wraz ze studiem nagrań. Należy się cieszyć, że udało im się przezwyciężyli skutki kataklizmu (w dużej mierze dzięki kampanii zbiórki środków finansowych i dużemu wsparciu fanów). Dają wiec nam do reki, drugą część swojego muzycznego przewodnika – „The Audio Guide To Happiness (Part II)”. Być może słuchanie tej płyty nie wprawi nas w euforyczny stan szczęścia, ale z pewnością dostarczy nam sporą dawkę zadowolenia!

Najbardziej zadowoleni powinni poczuć się wszyscy zwolennicy, ambitnego prog-metalu, chociaż w kwestii brzmienia, Jolly jest formacją niezwykle oryginalną, trudną do jednoznacznego porównania z jakimś konkretnym zespołem (choć pewne muzyczne analogie poniżej się pojawią). Płyta muzycznie, jest bez wątpienia kontynuacja klimatów „The Audio Guide To Happiness (Part I)”. W krótkim półtoraminutowym „Guidance Three” pełniącym rolę intra, kobiecy głos próbuje wywołać w nas stan hipnozy i bezpiecznie wprowadzić do muzycznego świata „The Audio Guide To Happiness”. Pierwsza faza kompozycji „Firewall” należy do tych najostrzejszych, można porównać ją chyba do nieszczęsnego huraganu Sandy, o którym członkowie zespołu pragnęli by pewnie jak najszybciej zapomnieć. Jeżeli chodzi o klimat, kompozycja kojarzy mi się nieco z dokonaniami Devina Townsenda. Natomiast „You Against the World”, zdecydowanie spokojniejsza, fragmentami przywodzi mi natomiast na myśl grupę Faith No More. W kolejnym „Aqualand and the 7 Suns”, jest jeszcze spokojniej, takich subtelniejszych momentów, jest na tej płycie zdecydowanie więcej („While We Slept in Burning Shades”, „As Heard on Tape”), chyba nawet znacznie więcej niż na poprzedniej części „The Audio Guide To Happiness. Chociaż bezkompromisowych, ostrych motywów, takich jak chociażby „Dust Nation Bleak” również tutaj nie brakuje! Płyta charakteryzuje się wiec tak naprawdę, prawdziwą sinusoidą nastrojów. Subiektywnie, jednym z moich ulubionych momentów, jest natomiast „Despite the Shell”, może dlatego, że przywodzi mi na myśl rodzimą formację Osada Vida? Wyróżniłbym także następujący po nim, hipnotyczny „As Heard on Tape”, z celtyckim motywem w końcówce. Ostatni, najbardziej rozbudowany fragment, „The Grand Utopia”, kończy się słowami: „gratulacje, teraz jesteś naprawdę szczęśliwy…”!

„The Audio Guide To Happiness (Part II)” (zresztą podobnie jak część pierwsza) w stan bezgranicznej euforii nie zdołał mnie jednak wprowadzić, ale prawdziwą radość obcowania z tymi dźwiękami, za każdym podejściem, w każdym bądź razie mam zagwarantowaną!

8,5/10

Marek Toma

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *