ARTKIESTRA, JERZY GÓRKA – 2018 – Drugie wołanie

JERZY GÓRKA ARTKIESTRA – Drugie wołanie

1. Lista utworów:
2. Żarty się skończyły
3. Drugie wołanie
4. Seneka
5. Mandala
6. Kłykieć
7. Struktury

Rok wydania: 2018
Wydawca: Lynx Music
http://www.artkiestra.art.pl/


Lider tej andrychowskiej Artkiestry zaczynał przygodę z muzyką jeszcze w latach osiemdziesiątych, w progresywnej kapeli Golem. Pozostali członkowie obecnego składu (mocno zredukowanego personalnie w porównaniu z poprzednim, big bandowym wcieleniem grupy) również nie są nowicjuszami. Co zresztą doskonale słychać na „Drugim wołaniu”.

Sześć kompozycji, wyłącznie instrumentalnych. To płyta dla wymagającego odbiorcy, ceniącego w muzyce skomplikowane struktury oraz instrumentalną biegłość. Pobrzmiewają tutaj fascynacje twórczością jazzrockowej ikony Mahavishnu Orchestra, sporo również wycieczek w stronę Robert Frippa i jego orkiestry (pokłon Karmazynowemu Królowi składają zwłaszcza w tytułowym utworze), ale co nieco panowie zawdzięczają także rodzimym klasykom… Mowa oczywiście o wczesnym SBB.

Liderem formacji jest perkusista, ale – na szczęście – Jerzy Górka daje również spore pole do popisu kolegom. „Żarty się skończyły” – głosi dumnie tytuł pierwszej kompozycji. I … rzeczywiście, od razu wiemy, że płyta Jerzy Górka Artkiestra to będzie poważna sprawa. Cieszy ucho zwłaszcza spokojniejsze interludium, z ciekawą solówką gitary. Gitarowe partie są również ozdobą „Seneki”. Obok „Mandali” to mój ulubiony fragment tego albumu. „Drugie wołanie” sprawia wrażenie jakby została zarejestrowana „na żywo, ale w studio”. To dodatkowy atut tej płyty.

Cóż, Jerzy Górka z Artkiestrą nie rozpieszczają słuchaczy częstymi premierami nowych propozycji muzycznych, ale ich jakość jest nagrodą za cierpliwość…

9/10

Robert Dłucik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *