JAZZ Q – 2020 – Pori Jazz 72

jazz Q

1. Kartago
2. Pori 72
3. Pozorovatelna
4. Slez

Rok wydania: 2020
Wydawca: GAD Records
https://www.facebook.com/MartinKratochvil.JazzQ/


Jazz Q to jedna z najdłużej działających i zarazem najciekawszych grup zza naszej południowej granicy. Trzy lata temu była jedną z atrakcji chorzowskiego Vinyl Festu. Formacja dowodzona przez sędziwego już pianistę Martina Kratochvila dała bardzo dobry koncert, a sam lider imponował wigorem. Dzięki GAD Records, można przekonać się jaką atrakcją na żywo był ten zespół u szczytu popularności.

    „Pori Jazz 72” to zapis występu Jazz Q na festiwalu w Finlandii (kwartet dzielił scenę między innymi z zespołem Chicka Corei). Nagranie odnalezione zostało po latach w przepastnych archiwach fińskich mediów. Zaledwie cztery utwory, ale ileż wspaniałych dźwięków! Na dobry początek – „Kartago”, w którym Luboś Andrśt gra na gitarze smyczkiem, budując niesamowity klimat. Gitarzysta jest również pierwszoplanowym bohaterem kompozycji napisanej specjalnie z myślą o występie na fińskim festiwalu – solo pierwsza klasa! Nastrojowo robi się w kolejnym fragmencie koncertu: „Pozorovatelna”, czyli utwór lidera, który da później tytuł jednej z najlepszych płyt w dyskografii Jazz Q. Kończą zespołowym popisem – trwającym blisko kwadrans „Slez”.

    Płyta portretuje zespół w ciekawym momencie. Po pierwsze: Jazz Q zaczynali od klasycznego jazzu, tutaj mamy dowód fascynacji cieszącym się wówczas dużą popularnością jazz rockiem i w tych nowych szatach bardzo liderowi do twarzy. Po drugie: ten skład niestety okazał się efemerydą, pół roku po lipcowych koncertach w Finlandii rozpadł się. Luboś Andrśt założył własny (świetny zresztą) zespół Energit,  natomiast Martin Kratochvil przyjął do składu nowego gitarzystę oraz brytyjską wokalistkę Joan Duggan i na jakiś czas pożeglował w bluesrockowe rejony…

    Cenna pozycja, oby więcej takich „wykopalisk”, nie tylko z fińskich zasobów!

10/10 (nie tylko za wartość historyczną)

Robert Dłucik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *