INSIDE – 2011 – Kraj Cudów

Inside - Kraj Cudów

1. Dom
2. Obłuda
3. Ja widzę to tak
4. Kraj cudów
5. Spełniać sny
6. Radio
7. 27 dzień
8. To ostatni raz
9. Spójrz
10. Wesoła piosenka

Rok wydania: 2011
Wydanie własne


Już po usłyszeniu utworów demo, które zresztą można było pobrać przez nasz serwis, można było mieć dość konkretne oczekiwania wobec płyty grupy Inside. Bardzo się cieszę, że mogę ich debiut zaliczyć do kategorii polskich płyt, które mną wstrząsnęły i które słucham z niekłamaną przyjemnością. Zespół uprawia bowiem muzykę, którą najbezpieczniej nazwać ostrym rockiem, czy też graniem alternatywnym. A melodie i energia, które serwują powala wręcz na kolana.

Co istotne teksty grupy napisane są w języku polskim, a przy tym nie są w żadnym stopniu śmieszne, dziwne czy infantylne. Jeśli chodzi o tematykę zespół nie obawia się konfrontacji z absurdami naszej rzeczywistości. Uderza w tematy znane każdemu obywatelowi naszego kraju, ale też porusza zagadnienia niepopularne czy drażliwe. Co ciekawe nie razi nawet hiphopowo wyrecytowany fragment w jednym z utworów. Przyznać trzeba, że to jedna z tych płyt, podczas których słuchacz wsłuchuje się i jednoczenie jest zmuszony do myślenia a nawet analizowania swojego punktu widzenia danego problemu.
Na płycie jednak nie brakuje tematyki wręcz żartobliwej, która stanowi pewną równowagę wobec poważnych czy też ostrych tekstów.

Debiut Inside to po prostu mocna pozycja jako całość. Poczynając od wspomnianych melodii, dość lotnych i zapadających w pamięć, mocnych ale ambitnych tekstów, przez soczyste brzmienie (w końcu ZED nie zwykł robić słabych albumów). To wszystko sprawia że zarówno sympatycy brzmień alternatywnych, jak i fani metalu znajdą na tym krążku coś dla siebie. Bo jedyną jego wada jest chyba okładka.
Żebyśmy się dobrze zrozumieli – Inside nie nagrał płyty rewolucyjnej czy odkrywczej. Poruszają się na gruncie eksploatowanym przez kilka dość popularnych w naszym kraju grup. Nie grzęzną jednak, ale poruszają się sprawnie na wprost wytyczoną już na materiale demo ścieżką. Natomiast szczerość ich przekazu i energia, która bije z utworów to elementy które zdecydowanie zwracają uwagę. Od moralizatorskich tekstów i trudnych tematów, po pastisz – Inside odnajdują się doskonale w każdej konwencji.

8,5/10

Piotr Spyra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *