Idée Fixe – 2022 – Obudź się

STUDIO 1990
1. Ludzie (głupi są aż strach)
2. Dam ci złoto
JAROCIN 1984
3. Jak stan wojny
4. Mandingo
5. Ludzie (głupi są aż strach)
6. Obudź się i chodź z nami
7. Luka w głowie
JAOCIN 1985
8. Dłoń po dłoni
9. Schemat
10. Idea agresji
11. Czerwień
12. Drzewa
13. Legło
DEMO 1984
14. Luka w głowie
15. Przykazania Ro
DEMO 1985
16. Legło
17. Jabłko
18. Czerwień
19. Dłoń po dłoni
OKÓLNIK 1985
20. Drzewa
21. Nie zgodzę się

Rok wydania: 2022
Wydawca: GAD Records
https://kultowenagrania.pl/product/idee-fixe-obudz-sie-cd/


Kolejne muzyczne znalezisko odkopane po latach i ocalone od zapomnienia, dzięki GAD Records. Firma nieustanie rozszerza horyzonty swoich poszukiwań wydawniczych, tym razem sięgając nie po rock progresywny, jazz rock, muzykę elektroniczną czy filmową, lecz o nową falę, o punk rockowym zabarwieniu.

Przywykliśmy już do tego, że w przypadku produkcji GAD Records, ważna jest nie tylko strona muzyczna wydawnictwa, ale również oprawa graficzna, tutaj bogata w archiwalne, niepublikowane wcześniej zdjęcia. Natomiast wartością dodaną, są opracowania tekstowe w książeczce CD. Tym razem zawierają solidną notę biograficzną, oraz rozmowy muzyków na temat działalności zespołu – prawdziwa kopalnia wiedzy muzycznej. Wykorzystano tutaj fragmenty rozmowy z zespołem Idée Fixe z książki „Grunt to bunt. Rozmowy o Jarocinie” Grzegorza K. Witkowskiego.

„…Idee Fixe było jednym z tych zespołów, o których w latach 80. bywało głośno. Koncertowali z wieloma uznanymi formacjami, byli obecni na trzech Festiwalach w Jarocinie, nagrali dwa numery w studiu. Nie doczekali się jednak nawet singla.

„Obudź się” to obszerna antologia, pokazująca cała karierę zespołu, który mógł zdziałać o wiele więcej – tym bardziej, że jego muzycy dzielili jedną scenę bądź występowali w składach takich grup jak Roxa, Róże Europy, Sztywny Pal Azji czy Piersi. Idee Fixe grali nowofalowo, przebojowo i kolorowo, co doskonale potwierdzają dwa nagrania studyjne zrealizowane na sam koniec działalności, w 1990 roku. Podstawową zawartość płyty wypełniają natomiast ich konkursowe występy w Jarocinie (lata 1984-85), a uzupełnieniem całości są sesje demo.

Materiał ukazuje się na płycie po raz pierwszy, zremasterowany z oryginalnych taśm szpulowych i kaset z archiwum zespołu oraz archiwum Trasa W-Z Roberta Jarosza…”.

Na początku dostajemy filar wydawnictwa – wspomniane dwa studyjne numery: „Ludzie (głupi są aż strach)” i  „Dam ci złoto”. Punkowo-nowofalowe zabarwienie muzyki w żadnym wypadku nie brzmi tutaj brudno, a nad wyraz selektywnie. Fajnie pulsujący bas Grzegorza Witkowskiego i barwne saksofonowe motywy, które serwuje nam Ryszard Wojciul. Fajny, czysty wokal Grzegorza Marczaka – nie trzeba  się domyślać o czym śpiewa. Bo teksty są tutaj równie ważne. Wokalista/gitarzysta nie doczekał się wydania tej płyty, zmarł w 2021 roku. Album poświęcony jest jego pamięci.

Utwory te mogłyby bez problemu konkurować chociażby z hitami Lady Pank z tamtego okresu. Podobnie jak w przypadku wyżej wymienionego zespołu słychać tutaj pewne wpływy The Police. Wiadomo więcej takiego punkowego brudu, ale może i więcej luzu mają kompozycje zarejestrowane na żywo, podczas Jarocina 1984 i 1985, co świetnie wpisuje się w konwencję. Równie dobrze chłonie się materiał pochodzący z demówek.

To był przełom lat 80 i 90. W pewnych kwestiach nic się od tamtego okresu nie zmieniło – „Ludzie głupi są aż strach”. W tekście  „Idea agresji” wymieniany jest  Wietnam, Kambodża Korea, Salwador….( teraz pewnie śpiewaliby o Ukrainie).

Płytą „Obudź się” zespół pragnął swoją muzyką i tekstami pobudzić społeczeństwo do myślenia, Budzik niestety nie zadziałał. Dobrze że mamy takich muzycznych zegarmistrzów jak GAD Records. Wykopali, naprawili i dzwoni! Jest więc nam dane po tylu latach obudzić się, przy dźwiękach formacji Idée Fixe.

8/10

Marek Toma

1 thought on “Idée Fixe – 2022 – Obudź się

 1. Dzięki za recenzję.
  Dużo pracy, rzetelna 🙂
  Natomioast Lady Pank to dla nas szmaty były. Komercja i jak to mówi Anja Orthodox, pedały.
  No 2 lipca 2022 na Rocku na Bagnie, i nie śpiewaliśmy o Ukrainie, ani o tym co się na Ukrainie dzieje.
  Natomiast w Jarocinie w 1985 roku śpiewaliśmy o POLSCE, CZECHOSŁOWACJI, ZWIĄZKU RADZIECKIM. O wszystkim czego zabraniała wtedy cenzura.
  Powodzenia
  Jesteśmy na nie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *