HORE – 2021 – Siostry Wiedźmy

Hore - siostry wiedźmy

1. Drwimy jak grom
2. Bije raz, dwa, trzy…
3. Siostry wiedźmy
4. Król Olch
5. W chrustach
6. Pieśń ma była już w grobie
7. Biesy
8. Księżnę dziś pochowano

Rok wydania: 2021
Wydawca: Witching Hour
https://www.facebook.com/horeofficial


HORE to kolejny przedstawiciel coraz silniejszej polskiej sceny black metalowej. W tym gatunku jesteśmy światową potęga a debiutancki album tej tajemniczej formacji zatytułowany „Siostry wiedźmy” znakomicie wpisuje się w ramy tego co by nie powiedzieć progresywnego gatunku.

Zacznijmy od warstwy lirycznej, ta inspirowana bądź czerpiąca z twórczości Słowackiego, Mickiewicza, Broniewskiego i Goethego to jeden z niewątpliwych atutów krążka, ale gdy przejdziemy do muzyki…

….ta jest po prostu rewelacyjna. Wydawca promując wydawnictwo używał określenia ”rollercoaster” i to słowo znakomicie oddaje ducha muzyki. To ile tu się dzieje i jak znakomicie jest zaaranżowane można porównać właśnie z jazdą rollercoasterem. Są tu zarówno karkołomne galopady wyrywające swą mocą trzewia słuchacza, są niemal filmowe zwolnienia pozwalające złapać oddech przed kolejną jazdą „z górki”, są czyste quasimelodeklamacje ale i wściekłe niskie growle. „Bije raz, dwa, trzy…” pomimo, że to muzyka ekstremalna ma taki potencjał przebojowości, że przez kilka dni nuciłem (o ile można nucić growle) refren tego utworu.

Teraz pora na prawdziwą wisienkę – saksofon! Tak pojawia się tu ten instrument i buduje niezwykły klimat. Gdy tylko się wybrmiewa, swoimi jazzowymi odlotami nadaje utworom nieco psychodelicznych barw.

Uwielbiam polski black metal – to co się dzieje w ostatnich latach w naszym kraju, w ramach tego gatunku to mokry sen fana takiej muzyki. Kapele powstają jak grzyby po deszczu, ale najistotniejsze jest to, że znakomita większość ma coś do powiedzenia i HORE to kolejny przykład że wciąż można nagrywać muzykę zaskakując i robiąc ją po swojemu!

8,5/10

Piotr Michalski  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *