HIGHWAY – 2021 – Znane…nieznane

Highway - znane nieznane

1. 6kV
2. Dlaczego?
3. Śląskie dziecko
4. Właśnie tu
5. Bo to, co w mej głowie
6. Milionerzy
7. Tyle pytań
8. Pieśń
9. Poker
10. Starzec

Rok wydania: 2021
Wydawca: Highway
https://www.highwayband.com.pl/


Ten śląski zespół obchodzi w tym roku 20 – lecie działalności. Okrągłe urodziny grupa postanowiła świętować specjalnym wydawnictwem „Znane…nieznane”, na którym zgromadziła rarytasy niepublikowane wcześniej na płytach oraz kilka premierowych utworów,  napisanych i zarejestrowanych po premierze ostatniego – jak dotąd – studyjnego albumu zatytułowanego „Gruzzz’n’ Roll” z 2018 roku.

    Dwie dekady, kawał historii… Highway – mimo częstych roszad w składzie – konsekwentnie pielęgnował swój styl, oparty przede wszystkim na zacnych wzorcach z amerykańskiego Południa. Wpływów The Allman Brothers Band i – przede wszystkim – Lynyrd Skynyrd znajdziemy również sporo na tym krążku. Chociaż – z racji charakteru wydawnictwa – znalazło się tutaj miejsce na małe muzyczne „skoki w bok”.    

    Całość spinają klamrą: instrumentalny, utrzymany w atmosferze swobodnego jam session „6kv” (nagranie pochodzi z początków muzycznej przygody zespołu, na potrzeby płyty podrasowano je partią organów Hammonda) oraz najnowsza, podniosła ballada „Starzec”. Pomiędzy nimi znalazły się utwory nagrane dla potrzeb programu telewizyjnego, spektaklu teatralnego, kompozycje znane dotychczas tylko z koncertowych wydawnictw DVD zespołu oraz wspomniane wyżej „świeżynki”.

    Jubileuszowej płyty  – mimo, że zawiera utwory z różnych okresów działalności Highway – słucha się jak regularnego albumu grupy. Sporo tutaj nastrojowych kompozycji, w których Ślązacy chyba najpełniej rozwijają skrzydła. Dla równowagi – dostajemy krótszy, zadziorny utwór „Poker” oraz żartobliwą piosenkę „Milionerzy”. To jedyna cudza kompozycja na urodzinowym albumie – przed laty wykonywał ją Jarema Stępowski (pan od „suchego chleba dla konia” w serialu „Wojna domowa”). A skąd wzięła się w repertuarze grupy? Przed laty została ona zaproszona do udziału w musicalu „Knajpa”, reżyserowanego przez Zbigniewa Stryja. Popularny śląski aktor zaśpiewał gościnnie w studyjnej wersji utworu, co jest dodatkowym smaczkiem płyty.

    Zaskoczeniem – chociaż z innego powodu – może być także wspomniany wyżej „Starzec”, utrzymany w klimacie… Pink Floyd. Czyżby zapowiedź muzycznego kierunku zespołu na kolejną pięciolatkę?

    „Znane… nieznane” ukazał się na CD w limitowanym nakładzie, a każdy egzemplarz płyty jest numerowany. Całość wzbogacono obszerną wkładką z kulisami powstania poszczególnych utworów i muzykami, którzy brali w nich udział.

8/10

Robert Dłucik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *