HIBERNAL – 2014 – Replacements

Hibernal - 2014 - Replacements

1. Replacements Part I
2. The City Ebbs Away
3. The Restless Man
4. Evasion
5. The Streets in Darkness
6. The Place Where You Hide
7. Machinations
8. Time Runs Out
9. Truth
10. Fragments of the Past
11. Fallout
12. Replacements Part II

Rok wydania: 2014
Wydawca: Hibernal
http://hibernal.bandcamp.com/album/replacements


“Rick Deckard w milczeniu otworzył drzwiczki swego hovera. Nie miał już nic do powiedzenia sąsiadowi, myślał o swojej pracy, o czekającym go dniu.” (*)

Gdyby Rick Deckard włączył radio prawdopodobnie usłyszałby jeden z fragmentów „Replacements”. Bo jest to płyta, która mogłaby być podkładem pod niejeden cyberpunkowy film. I dla mnie niewątpliwie pierwsze zaskoczenie roku 2014.

Pod nazwą Hibernal kryje się multiinstrumentalista Mark Healy z Brisbane w Australii, który nagrywa twór zwany sci-fi post rockiem. Jest to drugi album tego wyjątkowego projektu, który zachwyca swoją różnorodnością dźwięków. Czym więc są „Replacements”? Są podkładem muzycznym do książki czy filmu, który mógłby powstać. Przyznaję, że porównuję ten album do mojej ukochanej „Wojny Światów” Jeff’a Wayne’a. Historia tutaj opowiedziana mogłaby spokojnie posłużyć do napisania kolejnej interesującej powieści z gatunku fantastyki. Mamy tu miasto przyszłości, gdzie ludzie mieszają się ze swoimi sobowtórami zwanymi syntetykami i bohatera – Artimusa – który żyje w tym hermetycznym świecie. Zadaje sobie pytanie czy wszystko można zastąpić. Bo syntetycy zostali wymyśleni, aby wykonywać za ludzi różne czynności. Pewnego wieczoru Artimus spotyka Sabel, która jest syntetykiem. Ale czy na pewno wszystko jest takie proste?… Po to zapraszam do przesłuchania tej narracyjno – muzycznej historii.

Jeśli chodzi o warstwę dźwiękową to jest to niewątpliwie pięknie opisujący całą fabułę element spinający całą historię. Płyta ma konstrukcję klamrową, gdzie tytułowy utwór jak ankra łączy dwie ściany tak tu otwiera i zamyka całą opowieść. Mamy tutaj ostre riffy gitarowe („The Place Where You Hide”, „Time Runs Out”) , ale i też klawiszowe, spokojne fragmenty (“Replacements part I”) . Całość została okraszona narracją, gdzie wszystko przedstawione jest oczami Artimusa. Sam czułem się jakbym trafił to takiego (powiedzmy) Los Angeles z końca XXI wieku. Dlatego też nie bez kozery pojawił się tu fragment z „Łowcy Androidów”. Przestrzenie, opisy muzyczne tego zakonserwowanego świata są zobrazowane przez każdy dźwięk, który wydobywa się spod palców Marka Healy’ego.

Jeżeli jednak nie interesuje Was sama historia to możecie się zanurzyć tylko i wyłącznie w muzykę ponieważ dostępna jest także wersja instrumentalna „Replacements”. Zaś jeśli pochłonie Was niezwykłość tego albumu to możecie jeszcze spróbować zakosztować w debiutanckim albumie projektu Hibernal o nazwie „The Machine” – także utrzymanym w tematach opisu przyszłości poprzez dźwięki.

Ja zaś wracam to tego niezwykłego świata po raz kolejny, aby ciemnymi uliczkami miasta ponownie usłyszeć historię Artimusa i Sabel, którzy tułają się po tej przyszłościowej utopii.

9/10

Michał Majewski

___________________________________

(*) Fragment z książki Blade Runner autorstwa Phillip’a K. Dick’a, Wydawnictwo Rebis, wydanie III poprawione 2014, ISBN 978-83-7510-131-7

Dodaj komentarz