HERE ON EARTH – 2018 – Thallium

here_on_earth_tallium

01. Out of the Blue
02. Believers and Liars
03. Laniakea
04. Let Me In
05. 0,6 PPM
06. Alterity
07. Dream Walk
08. Layers
09. Inhumane Tools
10. Light and Hope

Rok wydania: 2018
Wydawca: Here On Earth
https://www.facebook.com/hereonearthpl/


Katowicki Here On Earth, dwa lata temu, swoją płytą „In Ellipsis”, solidnie wgryzł się w rodzimy progresywny rynek, a liczne koncerty (m.in: na Festiwalu Rocka Progresywnego w Toruniu, czy na Warsaw Prog Days w „Progresji”), sprawił, że zespół stał się lubianym i cenionym muzycznym zjawiskiem, w progresywnym środowisku. Pora na prawdziwy sprawdzian, którym dla każdego zespołu jest płyta nr dwa.

To co rzuca się w oczy i zachęca do poznania wnętrza, jest oczywiście okładka. Jak widać Katowiczanie do tej kwestii podchodzą bardzo poważne, bo zarówno debiut, jak i obecna premierowy „Thallium” zdobi grafika, która intryguje i przykuwa uwagę.

Jeżeli chodzi o aspekt muzyczny, nowa płyta składa się z dziesięciu kompozycji. Bardzo mocnym początkiem jest świetne „Out of the Blue”. Bardzo duże wrażenie robi również kompozycja „0,6 PPM”, oraz „Alterity”, z fajnym klawiszowym tłem. W „Dream Walk”, wkradło się nieco post rockowych akcentów. Najbardziej klimatyczną jest chyba „Laniakea”, oraz zamykający płytę „Light and Hope”. Trudno tutaj jednak wyróżnić którykolwiek z utworów, album jest bardzo równy i wybitnie smakuje w całości.

Nie ma tutaj żadnej stylistycznej rewolty, Here On Earth kontynuuje swój muzyczny styl. Ich progresywny metal cechuje pewna dwubiegunowość: z jednej strony mamy tutaj ciężar i zadziorność Toola, z drugiej zaś strony, mrok i melancholię, jaką można spotkać w muzyce zespołów pokroju Anathemy, czy Katatonii. Żadnego zaskoczenia wiec tutaj nie będzie, ale z pewnością będzie wiele przyjemności w obcowaniu z ich nową muzyką. Myślę, że występy na żywo, powinny jeszcze bardziej potwierdzić muzyczną jakość tego materiału.

„Thallium”, czyli Tal, to pierwiastek chemiczny, liczba atomowa: 81, jest miękkim, błyszczącym, srebrzystym metalem, jego powierzchnia szybko matowieje na powietrzu na skutek utleniania. Związki talu są silnie toksyczne, do zatruć może dojść drogą pokarmową lub oddechową. Charakterystyczny objaw zatrucia, to łysienie. W kontakcie z muzyką Here On Earth, raczej nam to nie grozi. Metal jaki wykonuje zespół, do tych najcięższych również nie należy. Czy błyszczy? Z pewnością. Miejmy nadzieję, że nie zmatowieje i będzie błyszczał długo.

8,5/10

Marek Toma

Dodaj komentarz