HACKETT, STEVE – 1998 – The Tokyo Tapes

HACKETT, STEVE - 1998 - The Tokyo Tapes

CD1
1. Watcher Of The Skies (8.59)
2. Fiding The Colossus (3.32)
3. Firth Of Fifth (9.32)
4. Battlelines (6.42)
5. Camino Royale (9.05)
6. The Court Of The Crimson King (7.39)
7. Horizons (1.53)
8. Walking Away From Rainbows (3.46)
9. Heat Of The Moment (4.06)
10. In That Quiet Earth (4.02)
11. Vampyre With A Healthy Appetite (7.26)
12. I Talk To The Wind (5.27)

CD2
13. Shadow Of The Hierophant (7.14)
14. Los Endos (6.54)
15. Acoustic Medley (2.29)
16. The Steppes (6.47)
17. I Know What I Like (5.51)
18. Firewall (studio track) (4.40)
19. The Dealer (studio track) (4.21)

Rok Wydania: 1998
Wydawca: Inside Out


Nie jestem wielkim zwolennikiem wydawnictw koncertowych, i szczerze powiedziawszy rzadko mi się zdarza kupowanie takowych płyt, rzadko nie znaczy jednak nigdy.
Istnieje jedna koncertowa pozycja, którą wyjątkowo cenię: koncert Steva Hacketta – „The Tokio Tapes” z 1996 roku.

Dlaczego właśnie ten koncert jest taki szczególny? Osobowości muzyczne które towarzyszyły Hackettowi 16 i 17 grudnia 1996 roku w Tokio sprawiły, że wydarzenie to urasta do rangi historycznej. Hackettowi na jednej scenie obok siebie, udało się bowiem zgromadzić: Johna Wettona, Iana Mc. Donalda, Chestera Tompsona oraz Juliana Colbecka. Chyba nikomu uważającemu się za fana muzyki rockowej nie trzeba przedstawiać tych osobowości? Zebranie w jednym miejscu ludzi którzy mieli ogromny wpływ na kształtowanie się muzycznych dzieł takich zespołów jak Genesis, King Crimson, UK czy Asia, to nie lada wyczyn. Skład personalny skupiony wokół „hackettowej” gitary sprawił, że wyjątkowy był również repertuar tegoż koncertu, składający się w dużej części z klasyków wcześniej wymienionych przeze mnie rockowych ikon.
Zamieszczona na dwóch srebrnych krążkach, zawierająca ponad 110 minut porcja muzyki naszpikowana jest muzycznymi rarytasami, jak bakaliowe ciasto. Wiele rodzynek pochodzi z genesisowego repertuaru: „Watcher of The Skies”, „Firth,of Fitrh”, „In That Quiet Earth”, „Los Endos” czy „I Know What I Like”. Te „genesisowe” klasyki, wykonane wokalnie przez Wettona nabrały tutaj zupełnie innego wymiaru. Koncert ten posiada również inne rarytasy, szczególnie dwa z nich budzą u mnie wyjątkowe reakcje: „The Courts In The Crimson King”, i „I Talk To The Wind” wywodzące się z „królewskiego, karmazynowego dworu”. Mamy również „wettonowski” klejnocik w postaci „Battelleines” oraz „Heart of The Moment” z repertuaru Asii. Jak widać nie można nie lubić tej płyty.
Nie można też wyciągać pochopnych wniosków, że jest to jedynie progresywny koncert życzeń, bo oprócz wymienionych klasyków nie mogło rzecz jasna zabraknąć kompozycji samego mistrza. Możemy więc usłyszeć m in. przepiękną kompozycję „Shadow of The Hierophant” wywodzącą się z pierwszej solowej płyty Hacketta, tej która ujrzała światło dzienne się w 1975 roku, kiedy to Hackett był jeszcze członkiem „genesisowego” bractwa. Mamy jazzujące „Camino Royale” z „Highly Strung” czy „The Steppes” z „Defectora”, akustyczną, przepiękną wersję „Horizons” z „Bay Of Kings”, czy równie urzekającą „Walking of Rainbows” z „Guitar Noir”
Mało tego: na zakończenie dostajemy w prezencie dwa nowo powstałe (wówczas) utwory studyjne: „Firewall” oraz „The Dealer”, które może nie powalają na kolana ale stanowią przyjemny dodatek do koncertowego dania.

Dzięki tej dźwiękowej rejestracji japońskiego wydarzenia, możemy chociaż w namiastce odczuć na własnej skórze doznań, jakie powodują dźwięki tego koncertu marzeń.
Marzenia jednak się spełniają bo już tylko dni, które szybciutko można przeliczyć na godziny dzielą nas od koncertu artysty który będzie miał miejsce w naszym kraju, oczywiście nie zobaczymy go w tak doborowym towarzystwie, jednak w tym przypadku najważniejszy jest właśnie mistrz ceremonii i jego gitara.

9/10

Marek Toma

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *