ASHTON, GWYN – 2012 – Radiogram

Ashton, Gwyn - 2012 - Radiogram

1. Little Girl
2. Don’t Wanna Fall
3. Let Me In
4. Fortunate Kind
5. I Just Wanna Make Love
6. Dog Eat Dog
7. Angel
8. For Your Love
9. Comin’ Home
10. Bluz For Roy

Rok wydania: 2012
Wydawca: Fab Tone Records
http://www.gwynashton.com/


Czemu ten facet nie zrobił dotychczas kariery na miarę Joe Bonamassy? Pojęcia nie mam… „Radiogram” – najnowsza pozycja w dorobku tego australijskiego gitarzysty o walijskich korzeniach – potwierdza talent i klasę Ashtona.

Zaczyna się ten album od lekkiej zmyłki: akustycznych dźwięków gitary dobro, brzmiących niczym z zakurzonej płyty z lat trzydziestych minionego stulecia. Hołd dla mistrzów bluesa z Delty? Po niespełna minucie wkracza jednak soczysty riff i kawałek „Little Girl” rusza z kopyta. Ashton nie odkrywa na tej płycie nowych terytoriów, zabiera słuchacza w muzyczną podróż do przeszłości. Pokazuje, że dobrze odrobił lekcję z Hendrixa („I Just Wanna Make Love”), że lubi ballady spod znaku Lynyrd Skynyrd („Fortunate Kind”), ale nieobce są mu też rockowe klimaty z przebojowym refrenem („Don’t Wanna Fall”). Wszechstronnością i swadą w poruszaniu się w różnych odcieniach bluesa i rocka (ale nie tylko tym…) Australijczyk przypomina nieodżałowanego Rory’ego Gallaghera. Miał zresztą kiedyś okazję supportować koncerty Mistrza, a także współpracować z basistą z jego zespołu.

Podobać się może również brzmienie „Radiogram” – szlachetne i przepięknie staroświeckie, jakby żywcem przeniesione z pierwszej połowy lat siedemdziesiątych.

Gwyn Ashton na wiosnę zagra w piekarskiej „Andaluzji” i z pewnością warto się tam wybrać, by posłuchać na żywo jego gitarowych popisów. Mam nadzieję, że artysta wpisze do setlisty tego kwietniowego koncertu balladowe cudeńko, któremu na imię „Angel”…

9/10

Robert Dłucik

Ps. Fanów Deep Purple być może zainteresuje fakt, że w nagraniach wziął udział Don Airey, obecny klawiszowiec legendy rocka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *