GRZEGORZ KAPOŁKA TRIO – 2022 – Live At NOSPR

Grzegorz Kapołka Trio - Live At NOSPR

Back To Home
Fifth Avenue Blues
For John Scofield
Blue Blues
Silesian Love

Rok wydania: 2022
Wydawca: SJ Records
http://kapolka.pl/


Trochę wody w Wiśle, Odrze i … Rawie upłynęło zanim ten koncertowy materiał ujrzał światło dziennie. Płyta jest zapisem występu tria w katowickim NOSPR sprzed trzech lat. Grzegorz Kapołka poprzedzał wówczas koncert wielkiego Johna McLaughlina (jednego ze swoich gitarowych mistrzów), stąd dość krótka setlista. Ale przecież nie ilość się liczy, tylko jakość…

     Muzycznie to płyta na której wszystko się zgadza: repertuar, wykonanie, no i otoczka – NOSPR należy do topowych sal koncertowych w Europie, granie w takich warunkach dodatkowo uskrzydla. Całość otwiera „Back To Home” – utwór z ostatniej studyjnej płyty gitarzysty „Super Blue Blues”. Później dostajemy tytułowy kawałek z „5th Avenue Blues” – w rozbudowanej wersji, jeśli porównać ze studyjnym oryginałem, którego ozdobą są świetne solówki lidera oraz basisty Dariusza Ziółka, zasłużenie nagrodzone burzą braw ze strony publiczności. Liryczny nastrój koncertu zostaje zmącony dynamiczniejszym „For John Scofield”, a w finałowym „Blue Blues” trio rozkręca się na dobre, dając upust instrumentalnym popisom.

     Kapołka i Ziółek grają ze sobą od lat, na scenie rozumieją się i uzupełniają doskonale, ale warto podkreślić również znakomitą grę najmłodszego muzyka tria – Alana Kapołki, prywatnie syna lidera, ale miejsca w tak zacnym składzie bynajmniej nie zawdzięcza on rodzinnym koneksjom.

     Krótki, lecz treściwy materiał. Dobrze, że możemy się nim cieszyć ze srebrnego dysku…

PS. Jako bonus dostajemy akustyczną, studyjną miniaturkę „Silesian Love”. Naprawdę uroczą.

9/10

Robert Dłucik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *