GHOST – 2018 – Ceremony and Devotion

GHOST - Ceremony and Devotion

CD1
01. Square Hammer
02. From The Pinnacle to the Pit
03. Con Clavi con Dio
04. Per Aspera Ad Inferi
05. Elizabeth
06. Body and Blood
07. Devil Church
08. Cirice
09. Ghuleh/Zombie Queen

CD2
10. Year Zero
11. Spöksonat
12. He Is
13. Mummy Dust
14. secular Haze
15. Absolution
16. Ritual
17. Monstrance Clock

Rok wydania: 2018
Wydawca: Spinefarm Records
http://www.ghost-official.com


Co tu dużo mówić, Ghost to fenomen. Kontrowersyjne teksty, sporo tajemniczości (choć tej coraz mniej) oraz prowokujący sceniczny ubiór zrobiły swoje. Szwedzki zespół przebił magiczny milion „lajków” na Facebooku a ich koncerty gromadzą tłumy.

Po trzech płytach studyjnych i dwóch epkach przyszła pora na wydawnictwo koncertowe. Dwupłytowe „Ceremony and Devotion” to podsumowanie gigantycznej trasy koncertowej, która zespół odbył w ramach promocji wydanego w roku albumu „Meliora”. Na dwóch srebrnych krążkach znalazło się wszystko co najlepsze. Mamy więc „Square Hammer” z Ep. “Popestar” ale i przebojowe „Ghuleh/Zombie Queen” czy „Year Zero” z” Infestissumam”. Nie mogło też zabraknąć utworów z ostatniej pełnej płyty z „He Is” „Cirice” oraz „From The Pinnacle to the Pit” na czele. Zespół pamietał tez o swoim debiucie, najmniej przebojowym „Opus Eponymous”, który reprezentują „Elizabeth” i „Con Clavi con Dio”.

Jest przebojowo, jest rzetelnie, jest też dość żywiołowo reagująca publiczność. Nie mniej czegoś tu nieco brakuje, głos Papy Emeritusa czyli de facto Tobiasa Forge w wersji koncertowej to już nie to samo co na płytach. Wokalista często przechodzi w nieco irytujący nosowy styl, który niekoniecznie musi się podobać. „Ceremony and Devotion” to solidna porcja muzyki Ghost i jeżeli ktoś szuka czegoś na kształt best of to to wydawnictwo sprawdzi się wyśmienicie. Jeżeli jednak nie przepadacie za „koncertówkami” to proponuję sobie odpuścić.

Piotr Michalski

PS. Zwróćcie uwagę na okładkę. Jej autorem jest nasz rodak – Zbigniew M. Bielak i to kolejne jego arcydzieło! Fantastyczna robota dostrzegana coraz częściej przez inne zespoły, które czekają w kolejce aby przygotował im jakże niezwykłe grafiki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *