HARRISON, GAVIN & 05 RIC – 2012 – The Man Who Sold Himself

Gavin Harrison & 05 Ric - 2012 - The Man Who Sold Himself

1. Prize
2. Identitas
3. The Man Who Sold Himself
4. Own
5. Body Temple
6. 107
8. Wherewithal
9. Awake
10. Water Slips
11. Way

Rok wydania: 2012
Wydawca: Kscope


W przerwie pomiędzy kolejnymi płytami Porcupine Tree, muzycy tej szacownej grupy nie próżnują. Okazuje się, że nie tylko Steven Wilson rzucił się w wir pracy, realizując album solowy oraz a duecie (Blackfield). Pozostali muzycy jeżozwierzowego grona również zawiązali intrygujące duety muzyczne, będące odskocznią od tego co graja na co dzień z zespołem. Richard Barbieri wydał niedawno pytę z Hogarthem, natomiast perkusista Porcupine Tree Gavin Harrison, nagrał właśnie krążek w duecie z muzykiem kryjącym się pod pseudonimem 05 Ric. Należałoby tutaj nadmienić, że obydwa albumy wydałą ta sama wytwórnia muzyczna – Kscope.

„The Man Who Sold Himself” nie jest jednak pierwszą płytą, którą panowie Gavin Harrison (grający na instrumentach perkusyjnych, pianinie i gitarach) oraz 05Ric (odpowiedzialny za wokal i grający na rozszerzonym basie oraz gitarach) nagrali razem. Wcześniej wydali już wspólnie dwie płyty: „Circles”(2009) i „Drop”(2007). W nagraniu tej debiutanckiej wziął udział sam Robet Fripp oraz Dave Stewart. Na ich najnowszym albumie, jeśli mi czegoś mi brakuje, to właśnie tej charakterystycznej frippowej gitary, która pasowała by do tej muzyki idealnie. Muzyka duetu powinna przypaść do gustu właśnie miłośnikom King Crimson, jak również zwolennikom jazzrockowych eksperymentów oraz muzyki fusion. Na szczęście nie jest to typowe jazzrockowe jam session nastawione wyłącznie na wyeksponowanie niewątpliwie dużych umiejętności instrumentalnych muzyków. Te 11 niezbyt długich kompozycji, które znalazły się na wydawnictwie, ma swój specyficzny klimat, na który wpływ ma nie tylko instrumentalna ekwilibrystyka, ale w dużej mierze wokal. Maniera wokalna 05Ric-a kojarzy się dość mocno z równie charakterystycznym wokalem, jaki posiada David Sylvian.

Gavin Harrison i 05Ric tworząc wspólnie muzykę obrali sobie za cel, aby przesuwać granicę możliwości rytmicznych i harmonicznych. Trzeba przyznać, że z ich wspólnych poszukiwań i eksperymentów muzycznych wyszedł bardzo intrygujący efekt.

8/10

Marek Toma

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *