FRI STEJDŻ BEND – 2013 – FSB Lajwgra (EP)

FRI STEJDŻ BEND - 2013 - FSB Lajwgra (EP)

1. Lub się
2. Refleksja
3. Terminator

Rok wydania: 2013
Wydawca: SUM
Profil FB


Dostałem niedawno nagrania kapeli, która zwie się dość niekonwencjonalnie – Fri Stejdż Bend. Ciekawa nazwa, alternatywna w samym już zamyśle do wielu innych kapel grających zbliżoną stylistycznie muzykę. Wydawnictwo EP, dość krótkie, bo zawierające trzy utwory nosi tytuł „FSB Lajwgra”. To piosenki o dość swobodnej stylistyce mieszczącej się w szeroko bardzo rozumianym rocku, z elementami bluesa, ska, funky i progresji nawet.

Utwór „Terminator” przywodzi mi na myśl stare, lecz najlepsze wg mnie dokonania Red Hot Chilli Peppers. Sekcja w „refrenie” gra niemalże jak ich sekcja, z utworu „Breaking the girl”. Przykład to nie ostatni, gdzie ciekawe inspiracje, nie wiem czy przypadkowe, czy świadome, mam nadzieję, że to drugie, mają swoje ujście w zbudowanym na orientalnej nieco skali utwór „Refleksja”, bo to zapędy wokalne w rejony wokalisty System of a Down niemalże. Żeby gitary były tu metalowo brzmiące, podejrzewam, że wielu by miało skojarzenia podobne do moich.

Do rozpoczynającego mini płytkę „Lub się” nakręcono wideoklip – do którego obejrzenia zachęcam – to rzecz w naturalny sposób przedstawiająca zespół. Dużo elementów gitary ska i funky to motyw przewodni utworu. Jednak jak myślę najważniejszy tu, jak i w całej twórczości są teksty, które traktują często ironicznie i z wielkim poczuciem humoru człowieka, czy to gościa baru piwnego, czy też kogoś, kto bardzo chętnie i dużo czasu spędza przed komputerem. Zachęcam do przesłuchania całego materiału. Jak i zapoznania się dokładniej z warstwą muzyczną i tekstową…

7/10

Artur Kisarewski


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *