FRAMAURO – 2022 – My World Is Ending

Framauro - My world is Ending

1. My World is Ending
2. Records From My Shelf
3. Living In The Shadow Of The Death
4. Hey You Fools!
5. When Idols Are Gone
6. I Am Only The Moment
7. CV Not For Sale
8. What’s Happened?

Rok wydania: 2022
Wydawca: Lynx Music


PŁYTA MIESIĄCA – STYCZEŃ 2022


Nie spodziewałem się takiej płyty i myślę, że w bogatej dyskografii Ryszarda Kramarskiego, będzie jedną z najważniejszych. Może i nie odniesie spektakularnego sukcesu, autor nie próbuję odkrywać tu koła na nowo czy poszukiwać nowych obszarów muzycznej ekspresji. To dźwięki, które znamy już z płyt Millenium czy TRK Project, ale to nie one (choć piękne) są tu najważniejsze… to przepełniony refleksją niezwykle osobisty album…

Piotr Michalski


FRAMAURO, kolejne muzyczne oblicze Ryszarda Kramarskiego, obok MILLENIUM i TRK PROJECT – chociaż od tej nazwy wszystko się zaczęło. W kwestii muzycznej, stylistyką FRAMAURO nie odbiega horrendalnie od wyżej wymienionych przedsięwzięć. Jest jednak pewna różnica. Czasem fenomen tkwi nie w doskonałości, a w niedoskonałości właśnie. W Millenium i TRK Project nasz muzyczny bohater, korzysta z usług znakomitych wokalistów i wokalistek. Tutaj zdecydował się sam sięgnąć po mikrofon i pewnie uważa, że jego wokal nie umywa się do głosu Łukasza Galla, Marka Smelkowskiego, czy Karoliny Leszko. Jednak jego głos idealnie pasuje do takiej muzyki (skojarzył mi się nawet z wokalistą IQ Peterem Nichollsem). Natomiast solówki gitarowe Marcina Kruczka, to prawdziwy miód dla uszu, dla sympatyków takiej właśnie progowej stylistyki. Pomysł na tekst do kompozycji „Record From My Shelf” rozbraja! Stoisz przy regale z płytami i zastanawiasz się, po co teraz sięgnąć? „… Pink, Floyd, Queen, Genesis, Styx, Alan Parsons, The Police…” Po FRAMAURO chyba będę sięgać częściej !

Marek Toma


Ryszard Kramaraski zasunął fantastycznym pomysłem, by wrócić do swojego dawnego muzycznego projektu Framauro. Powrót do korzeni był zapewne spowodowany przypływem nostalgii, która jest wszechobecna w piosenkach ulokowanych na albumie “My World Is Ending”. Płyta, której kompozycje emanują klasyką rocka, stanowiącą ginący gatunek, a tekstach są obecni wszyscy (prawie) wielcy muzyki rockowej, automatycznie staje bardzo osobistą pozycją dla wielu rówieśników Pana Ryszarda. Nie da się ukryć, że w bolesnym tytule wydawnictwa jest wiele racji. Wiekowi rockmani powoli opuszczają ten świat, a sam gatunek muzyki rozrywkowej, który niegdyś okupował szczyty list przebojów, teraz przycupnął poza mainstreamem. “My World is Ending” jest płytą, z którą niemal natychmiast się zaprzyjaźnia. I jeszcze jedno muszę dodać. Ryszard Kramarski jest niezłym wokalistą.

Witold Żogała

1 thought on “FRAMAURO – 2022 – My World Is Ending

  1. Począwszy od usłyszanego w MLWZ “Record From My Shelf” też mi trafił ten album mocno – i z całym szacunkiem dla rozmachu epickiego “Songs That End in Tears” TRK Project, ujął mnie Framauro tym wpasowaniem w POV żyjącego muzyką, trochę niedzisiejszego człowieka 40+. Mało kiedy pojękiwanie o “starych dobrych czasach” 😉 odbywa się z taką gracją, klasą, cudnymi a bezpretensjonalnymi partiami instrumentalnymi; coś mnie też urzekło w wokalu Ryszarda – i dzięki za podpowiedź, tym czymś jest aura z okolic IQ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.