FOALS – 2019 – verything Not Saved Will Be Lost Part 1

FOALS - 2019 - verything Not Saved Will Be Lost Part 1

1. Moonlight
2. Exits
3. White Onions
4. In Degrees
5. Syrups
6. I’m On the Luna
7. Cafe D’Athens
8. Surf Pt.1
9. Sunday
10. Done With The World (& It’s Done With Me)

Rok wydania: 2019
Wydawca: Warner Music
http://www.foals.co.uk


Na piątym albumie Foals widnieje w tytule ostrzeżenie, z którym często spotykają się komputerowi gracze czyli Everything Not Saved Will Be Lost. Wykorzystany komunikat ma tutaj spełniać podobną rolę. Przestroga skierowana jest do wszystkich mieszkańców Ziemi i wynika wprost z uniwersalnego przesłania jakie panowie zawarli w tekstach piosenek. Należy zatroszczyć się o nasz świat, bo inaczej złe gospodarowanie nowoczesnymi technologiami, w efekcie postępujące zmiany klimatyczne nieuchronnie prowadzą nas do globalnej katastrofy. Pod względem słownym najnowsze wydawnictwo Foals jest odpowiedzialną wypowiedzią artystów zaniepokojonych aktualną kondycją ludzkości. Tym samym spełniają obowiązek głośnej manifestacji swoich niepokojów, by odbiorca nad poruszaną problematyką przynajmniej chwilę się zastanowił. A słucha ich już sporo sympatyków popowo rockowych brzmień. Poprzednie płyty każdorazowo pokrywały się złotym kruszcem, sprawiając że dziś wydają kolejne z poziomu gwiazdy brytyjskiej sceny muzycznej.

W trakcie rejestrowania nowego materiału rozstał się z grupą Walter Gervers, muzyk dotąd zaangażowany w prace nad wszystkimi albumami. Wydawało by się, że zmiana w składzie może pozwolić na korekty w uprawianym stylu, ale Foals diametralnie się nie zmieniają. Może rzeczywiście postarali się o bardziej skomercjalizowane brzmienie i w efekcie zaproponowali mniej wyrafinowaną muzykę niż na wydawnictwach poprzednich. Z pewnością „Everything Not Saved Will Be Lost Part 1” przynosi co najmniej dwa murowane przeboje grupy, których potencjał rynkowy już wcześniej trafnie oceniono publikując jako single zapowiadające nadchodzące wydawnictwo. Mowa o „Exists” i „I’m the Luna” , utworach klimatem kojarzącym się z ambitnym popem lat osiemdziesiątych. Poza tym dodali odrobinę modnej ostatnio elektroniki, momentami podanej w dyskotekowym rytmie jak w „In Degrees” , ale też są ciekawsze pomysły zastosowania takich brzmień jak w rozwinięciu „Sunday”, kolejnego niezłego utworu, do których powinno się jeszcze doliczyć „Syrupus” za ciekawy motyw gitarowy.

„Everything Not Saved Will Be Lost” został zaplanowany jako album dwupłytowy, z tym że część druga ma się ukazać dopiero we wrześniu. Z oceną całości przyjdzie jeszcze poczekać, ale dziś mam wrażenie, że na Part 1 czegoś jednak brakuje. Może właśnie tych kilku dobrych piosenek z Part2 ? Mam nadzieję, że takie tam są. W oczekiwaniu pozostaje mi wsłuchiwać się w treść z już wydanej płyty z połowiczną satysfakcją.

7/10

Witold Żogała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *