EXUL – 2022 – Path to the Unknown

1. Stupidity Regime
2. Rise Again
3. Lose All Control
4. The Hunt
5. Fight for Liberty
6. Path to the Unknown
7. Weaker Ones

Rok wydania: 2022
Wydawca: Defense Records
https://exulthrash.bandcamp.com/releases


No paaaaaanie, ależ w Polsce thrash grać potrafią i choć logo EXUL kojarzy mi się z tym niemieckiej grupy Edguy to muzyka jest z zupełnie innej bajki.

„Path to the Unknown” to jedna z ciekawszych thrashowych pozycji jakie miałem okazję słuchać w ostatnich miesiącach. To nieco ponad 37 minut kwintesencji stylu, ze znakomitymi partiami gitar, kapitalnymi solówkami i rewelacyjnym głosem wokalisty (barwa głosu Bogdana Sroki oscyluje w okolicach takich tuzów jak np. Chuck Billy z Testament)

Płytę rozpoczyna ciekawe intro (będące jednocześnie otwarciem utworu „Stupidity Regime”) a zaraz po nim wchodzi melodyjny motyw zagrany na dwie gitary. Potem to już thrash palce lizać – robi się dynamicznie i motorycznie. EXUL pędzą do przodu z niezwykłą precyzją, a kolejne utwory atakują słuchacza. Otwarcie „Rise Again” wręcz miażdży a “Fight for Liberty” zbudowane jest na najlepszych thrashowych wzorcach. Nieco estetyki heavy wnosi „The Hunt” (w otwarciu utworu) a w tytułowym „Path to the Unknown” pojawiają się ładne, akustyczne gitary. To chyba najbardziej melodyjny utwór na płycie, w którym kolejne frazy nie są wykrzykiwane a w linii wokalnej można dosłyszeć dyskretną melodykę.

EXUL to spore zaskoczenie. Nie oczekiwałem niczego a otrzymałem płytę z thrashem klasy światowej i mam tylko nadzieję, że zespołowi dane będzie zaistnieć znacznie szerzej niż tylko w naszym rodzimym undergroundzie!  

8/10

Piotr Michalski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *