EUROPE – 2013 – Live At Sweden Rock – 30th Anniversary Show (DVD)

europe-live-at-sweden-rock

01. Riches To Rags
02. Firebox
03. Not Supposed To Sing The Blues
04. Scream Of Anger
05. Superstitious
06. No Stone Unturned
07. New Love In Town
08. In The Future To Come
09. Paradize Bay
10. Girl From Lebanon
11. Prisoners In Paradise
12. Always The Pretenders
13. Drink And A Smile
14. Open Your Heart
15. Love Is Not The Enemy
16. Sign Of The Times
17. Start From The Dark
18. Wings Of Tomorrow
19. Carrie
20. Jailbreak (feat. Scott Gorham)
21. Seven Doors Hotel
22. Drum Solo
23. The Beast
24. Let The Good Times Rock
25. Lights Out (feat. Michael Schenker)
26. Rock The Night
27. Last Look At Eden
28. The Final Countdown

Rok wydania: 2013
Wydawca: earMusic / Edel
http://www.europetheband.com


30 lat minęło jak jeden dzień – że zacytuję (no, może niedosłownie) słowa piosenki z kultowego polskiego serialu. Przez 30 lat Europe zdołali podbić świat, spaść z piedestału za sprawą brutalnego wobec inności grunge, rozpaść się, powrócić w złotym składzie i znów mozolnie budować swoją popularność (nie wiem tylko dlaczego polskie społeczeństwo jest na nich tak oporne).

Koncert w trakcie którego zarejestrowano ten materiał odbył się na tegorocznym Sweden Rock Festival, a panowie z Europe postanowili uczcić 30-o lecie prawdziwie imponującą listą utworów. Znalazło się na niej wszystko co najlepsze w dyskografii grupy. Są klasyki („The Final Countdown”, „Rock The Night”, „Scream of Anger”), są i utwory o które dość ciężko na koncertach zespołu („Prisoners In Paradise”). Prawdziwym rodzynkiem, a w zasadzie rodzynkami są tu jednak pochodzące z debiutanckiego krążka „In The Future To Come” i (w szczególności) „Paradize Bay”, który o ile się nie mylę, zagrano pierwszy raz od wielu, wielu lat. Coraz lepiej na koncertach przyjmowane są utwory z okresu „po reaktywacji” a takie „Always The Pretenders” czy „Last Look At Eden” zaczynają urastać do stałych punktów programu. Podczas występu na scenie pojawiło się dwóch gości i tym sposobem usłyszeliśmy „Jailbreak” (Scott Gorham) oraz „Lights Out” ( Michael Schenker). To jednak nie oni byli gwiazdami show. Scena zdecydowanie należała do Joey Tempesta, który pomimo swych 50-u lat na karku jest w wyśmienitej kondycji fizycznej! Generalnie dla tych panów upływ czasu zatrzymał się i prezentują iście młodzieńcze, pełne werwy show. John Leven majestatycznie wędruje ze swym basem, Mic Michaelli czaruje dźwiękami swoich „parapetów”, John Norum wydobywa karkołomne solówki a Ian Haugland jak zwykle tryska entuzjazmem.

„Live At Sweden Rock – 30th Anniversary Show” to obraz zespołu w znakomitym dla siebie okresie, zarówno pod względem twórczym jak i fizyczno/mentalnym. Europe wciąż są w formie i młodsi koledzy mogą ich podglądać…

Piotr Michalski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *