ESSENCE OF A SESSION – 2007 – EP

essence of a session - ep

1. Moments of Delusional Paranoia
2. Nightcap
3. Mariposa

Rok wydania: 2007
Dystrybucja: Absorption Music


Essence of a Session, norweska grupa rockowa istnieje od 2004 roku. Za zadanie postawiła sobie oprócz grania ambitnej muzyki, tworzenie ciekawych przedstawień scenicznych. Na koncertach zespołu na scenie pojawia sie nawet do kilkunastu osób… a nieodłącznymi elementami koncertów Essence of a Session jest gra świateł i prezentacje filmowe. Koncerty Norwegów są zatem doznaniem ze wszech miar artystycznym.
W zeszłym roku światło dzienne ujrzała EPka zespołu nazwana po prostu „EP 2007” i otrzymujemy na niej niemal 20 minut alternatywnego rocka. Płyta zawiera 3 utwory w zasadzie instrumentalne, jeśli nie liczyć fragmentów przemówień czy melorecytacji. Essence of the session w swojej muzyce łączy elementy rockowe, pierwiastki progresywne i klimaty jazzowe. Zarówno fantastyczna sekcja rytmiczna, jak i różne smaczki robią bardzo pozytywne wrażenie. Gitary jednak mimo, ze w sferze rytmicznej pokazują się w świetle bardzo pozytywnym, jako instrument solowy są nieco zbyt schowane. Jest to moim zdaniem małe niedopatrzenie, bowiem mogły by być istotnym elementem muzyki Norwegów. Szalone solówki, sztuczne flażolety i ciekawe trudne do zaklasyfikowania dźwięki powinny być tu nieco uwypuklone.
Dwa składniki muzyki Essence of a Session mogą drażnić. Mnie osobiście nie przypadł do gustu fragment tekstu wypowiadany z typowo raperską rytmiką i akcentem. Natomiast dłuższe fragmenty tekstów, sprawiające wrażenie przemówień, to patent już wykorzystywany wielokrotnie przez muzyków rockowych. W tym konkretnym przypadku wydaje się mocno przekoloryzowały, a co za tym idzie wydaje się elementem, do którego zespół przywiązuje dużą wagę…
Sama muzyka zawarta na „EP 2007” jest bardzo dobra i interesująca, intryguje mnie także dalszy rozwój grupy. Ciekawy jestem co by się stało gdyby podejść do tematu bardziej przyziemnie i dołożyć regularne wokalizy… Choć wydaje się, że zespół, który stawia bardziej na kreowanie swojej muzyki na sztukę kolejne nagrania rozwinie w stronę jeszcze bardziej zawiłych i chorych klimatów.
„EP 2007” Essence of a Session ma dystrybucję w Polsce. EPkę można zakupić via Absorption Music za niewielka kwotę. Zachęcam więc do posłuchania tego arcyciekawego i ambitnego zespołu.
Jak zwykle w przypadku singli czy EPek oceny nie wystawiam, mogę jednak z czystym sumieniem polecić album wszystkim którzy w muzyce cenią poszukiwania.

Piotr Spyra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *