DIVINE REGALE – 1997 – Ocean Mind

Divine Regale - Ocean Mind

Ocean Mind (6:09)
Change? (4:27)
Shadowed Words Forgotten (4:56)
No Part of This (4:12)
Leaves (4:53)
Horizon (4:48)
Cry To Heaven (3:55)
Underworld (5:37)
Forever Changing Winds (8:13)

Rok Wydania: 1997
Wydawca: Metal Blade


Wiadomo, że nawet sympatycy danego gatunku, podzieleni są na zwolenników pewnych odmian. Jeśli chodzi o progresywny metal, zauważyłem, że wielu ludzi deklaruje nieprzychylne podejście do wokalistów którzy operują bardzo wysokimi głosami. Ja z kolei należę do tych, których faworytami zawsze byli Geoff Tate, Ray Alder czy James LaBrie.
Do moich ulubieńców swobodnie mogę też zaliczyć zespoły Wolverine, Hollow czy Circus Maximus.
Takim wstępem chciałbym zacząć recenzję albumu „Ocean Mind” amerykańskiej grupy Divine Regale. Po pierwsze Dwight Hill wokalista grupy, może być stawiany w jednym rzędzie z wymienionymi wokalistami, a po drugie sam zespól można porównać do wyżej wymienionych.

Album zawiera dziewięć kompozycji, bardzo zróżnicowanych. Niektóre z nich to melodyjne majstersztyki i typowe radiowe hity (oczywiście w połowie lat 90-tych), niektóre zaś ambitne skomplikowane utwory. Mamy tu zatem do czynienia z łamanymi rytmami jak i totalnymi nawrotami akcji wewnątrz utworu. Żaden z utworów nie może być nazwany dłużyzną, dlatego, że czas trwania większości z nich jest – można powiedzieć – przyzwoity. Najdłuższy – ostatni utwór przekracza zaledwie osiem minut. Więc nawet dla sympatyków mniej złożonych kompozycji album nie powinien być ciężkostrawny. Za to dzięki częstemu wplataniu akustyków nawet w ostrzejsze utwory, całość brzmi bardzo soczyście i klarownie.
Płyta jest solidną pozycją i niezwykle ciekawym krążkiem, który zawiera perełkę. Jest nią utwór „Horizon”, który to zwrócił moją uwagę na grupę i który należy do moich ulubionych utworów wszech czasów. Jako jasny punkt albumu wymienię również poprzedzający go „Leaves”, z rewelacyjnymi partiami gitary akustycznej.
Utwory zawarte na albumie, raz tchną jesienną nostalgią, by za chwilę zadziwić niesamowitą energetyką. Łatwo wyłowić tu utwory najlepsze, lecz płyta trzyma poziom i broni się jako całość.
Mimo że wpływy słychać na albumie już od pierwszych dźwięków, grupa nie próbuje ich maskować, dzięki czemu, krążek ma raczej formę kontynuacji pewnej tendencji stylistycznej niż zrzynania z mistrzów progresywnego metalu.

Niestety grupa wydała na świat zaledwie jeden album. Strona internetowa nie jest aktualizowana już lata, a profil na Myspace również skąpi informacji. Gdzieś kiedyś pojawiły się informacje, że zespół planuje nagranie drugiego krążka… ale do dziś to się nie stało.
Gorąco polecam album „Ocean Mind” szczególnie fanom tej szczególnej odmiany prog metalu jaką prezentują Fates Warning czy wymienione wcześniej grupy.

9/10

Piotr Spyra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *