DISPELLED REALITY – 2023 – Świt

1.Uczta
2.Obieżyświat
3.Nieśmiertelny
4.Po Złotą Koronę
5.Świt

Rok wydania 2022
Wydawca: Dispelled Reality


Okazuje się że muzyka rockowa, czy w tym przypadku  bez pardonu można powiedzieć progresywna, zarezerwowana jest nie tylko dla podstarzałych ramoli. Zdarzają się jeszcze młodzi ludzie, którzy mają chęć i zapał aby zaistnieć w tej mało komercyjnej muzycznej dziedzinie. Takim światełkiem w tunelu jest bez wątpienia warszawska formacja Dispelled Reality, która pod koniec ubiegłego roku wydała swoją debiutancka Ep-kę, zatytułowaną „Świt”. Tą ciekawą formację tworzą: Łukasz Jurkowski – wokal, Jakub Kotowski – saksofony, Paweł Wiess – gitara, Karol Strojek – klawisze, Rafał Podleś – bas, Wojciech Śliwiński – perkusja.

Już super trio może być gwarantem bogatego brzmienia, a w tym przypadku mamy do czynienia z sekstetem, więc nie tylko gitara, klawisz i sekcja rytmiczna. Muzyczny klimat w dużym stopniu budują tutaj saksofony (barytonowy, sopranowy, altowy), co w muzyce rockowej nie jest obecnie sytuacją nader częstą. Dla konfrontacji można by tutaj wymienić chociażby formacje Niechęć, ale ta zadomowiła się bardziej w jazzrockowych klimatach.  Dispelled Reality celuje natomiast w potężniejsze, rockowe, a czasem wręcz metalowe brzmienia. Tak naprawdę formacja dopiero szlifuje i dopracowuje swój własny styl i przedziera swoją muzyczną drogę. 

Saksofony niewątpliwie budują klimat, ale nie dominują. Można by pokusić się tutaj o powyborcze sformułowanie, ze jest to idealna, muzyczna koalicja saksofonów, gitary i klawiszy, poparta dobrą sekcją rytmiczną. Jak to w  koalicji bywa, bardzo ważną personą jest lider. Dispelled Reality również posiad takiego charyzmatycznego frontmana. Jest nim oczywiście wokalista Łukasz Jurkowski, który posiada ciekawą, dosyć wysoką barwę głosu. Niebanalna jest również strona liryczna, śpiewanych przez niego polskojęzycznych tekstów.

E-pka składa się jedynie z 5 kompozycji więc po ich wysłuchaniu odczuwa się mały niedosyt. Czekamy więc cierpliwie na pierwszy pełny album DISPELLED REALITY.

7,5/10

Marek Toma

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *