DISAPPEARANCE – 2014 – Cecilia Eyes

Disappearance - 2014 - Cecilia Eyes

1. Bellflowers
2. Lord Howe Rise
3. Loreta
4. Swallow the key
5. Default Descent
6. Isolated Shower
7. Reign

Rok wydania: 2014
Wydawca: –
http://www.ceciliaeyes.be


Zespół tworzą: Christophe Thys (gitara), Gauthier Vilain (gitara, sample), Michael ColArt (gitara, bas), Pascal Thys (bas) i Xavier Waerenburgh (perkusja) Pochodzą z Belgii. Powstali w 2004 roku. Do tej pory nagrali trzy płyty: debiutancki mini-album „Echoes” (2005), „Moutaintops Are Sometimes Closer To The Moon”(2007) i „Here Dead We Lie”(2009) a po czterech latach jest i ta czwarta – „Disappearance”.

Muzyka jaką prezentują, to bez wątpienia post rock. Nie jest to jednak taki post rock, jaki preferuje chociażby rodzima formacja Sounds Like The Ends of The World, wyzwalająca swoją muzyką spore pokłady energii. Muzyka jaką kreują Belgowie, określiłbym raczej sformułowaniem „post rock bujający w obłokach” i nie są to jasne, słoneczne cumullusy, raczej bardziej mroczne chmury, zapowiadające burzę. Stylistycznie bliżej im może do Szkotów z Mogwai, ale swoim minimalistycznym podejściem do kreowania klimatu mogą sobie podać rękę z takimi osobowościami jak chociażby David Sylvian, bądź Richard Barbieri. Słuchając wolnego, ale ciężko brzmiącego, „Lord Howe Rise” czy „Loreta”, można by się pokusić natomiast o określenie post-doom. Kompozycje te, mają bowiem ciężką niczym walec, wręcz doomową moc, ale z drugiej zaś strony charakterystyczną, post rockową przestrzeń. Oprócz przestrzeni, wszechobecny jest tutaj wspomniany już mrok, a właściwie należałoby powiedzieć zmierzch, bo chyba właśnie ta pora idealnie nadaje się do chłonięcia dźwięków zawartych na tej płycie.

„Cecilia Eyes” (Oczy Cecylii), oczy które absorbują, oczy które hipnotyzują! Mimo, że na pozór w muzyce tutaj zawartej tak mało się dzieje, to jednak od tych dźwięków trudno się uwolnić…

8,5/10

Marek Toma

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *